Miejsce martyrologii

Skłoby
51°16'00"N 20°41'00"E (51.266798, 20.683459)
272 m n. p. m.

Skłoby – stara wieś o tradycjach górniczych leży w gminie Chlewiska u podnóża zalesionej Skłobskiej Góry. Wieś jest ściśle powiązana ze Stefankowem i Nadolną, przez co zwie się te trzy miejscowości „trójwsią”.

Na początku 1940 wciąż działający na tym terenie oddział mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” wygrywał potyczki z Niemcami, którzy w odwecie postanowili zemścić się na okolicznej ludności. Do zaplanowanej wielkiej „Aktion Hubal” wytypowano kilka wsi. Najkrwawszej pacyfikacji dokonano w Skłobach. O świcie 11 kwietnia 1940 oddziały SS i policji otoczyły wieś. Wywleczono z domów wszystkich mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat (ustalany na podstawie wyglądu zewnętrznego). Zgromadzonych w grupy 30-osobowe mężczyzn Niemcy poprowadzili do Stefankowa. Tam załadowali ich na samochody ciężarowe i zawieźli do szkoły w pobliskich Chlewiskach. Kobiety wraz z dziećmi zostały zmuszone do opuszczenia domostw i zabrania swojego dobytku, a liczące ponad 300 zabudowań Skłoby doszczętnie spalono. Wkrótce mężczyzn wyprowadzono ze szkoły, podzielono na 10-osobowe grupy i wywieziono na skraj pobliskiego Lasu Rzucowskiego. Tam zostali rozstrzelani, a następnie wrzuceni warstwami do wcześniej przygotowanych dołów. Ci, co nie zginęli od strzału udusili się przygnieceni ciałami sąsiadów. Do zasypywania dołów hitlerowcy zmusili Żydów z pobliskich wiosek. Okoliczni mieszkańcy słyszeli strzały z rzucowskiego lasu, więc następnego dnia rano odnaleziono świeżo zakopaną ziemię i ślady krwi na miejscu zbrodni. W połowie kwietnia uzyskano zgodę na wykopanie i pochowanie ciał pomordowanych w pobliżu miejsca egzekucji. Jednak wkrótce na rozkaz władz okupacyjnych groby zostały zniszczone, a na ich miejscu posadzono drzewa. W wyniku pacyfikacji zginęło 246 mężczyzn między 16 a 60 rokiem życia, a Skłoby nazwano „wsią wdów”. Po wojnie las wycięto i na polanie urządzono symboliczny cmentarz. Wieś odbudowano, a w 1977 została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldzkiego III klasy. Obecnie to tragiczne miejsce ma status cmentarza wojennego ofiar II wojny światowej.

Cmentarz jest położony kilkadziesiąt metrów od szosy Stefanków Chlewiska. W centrum sporej polany znajdują się tablice i krzyże z nazwiskami pomordowanych, a na środku, na podwyższeniu umieszczono dwa kilkumetrowe głazy wraz z tablicami i napisem: „Wciąż oskarżamy dając świadectwo prawdzie”. Obok stoi drewniany krzyż. W 70. rocznicę zbrodni przed wejściem na cmentarz ustawiono pamiątkowy obelisk. Tuż przy drodze na cmentarz, na Zakręcie Rzucowskim, znajduje się pierwszy pomnik postawiony w 1956 upamiętniający tragiczną pacyfikację z 11 kwietnia 1940.

 

Źródło:

http://www.naszszydlowiec.pl/powiat-infromator/gmina-chlewiska/skloby.html

http://www.majorhubal.pl/index.php?dzial=ulice

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...