Pomnik PTK

Stara Dąbrowa
52°20'50"N 20°34'40"E (52.347456, 20.577925)
75 m n. p. m.

27 października 1906 r. zostało zatwierdzone przez rosyjskie władze gubernialne Polskie Towarzystwo Krajoznawcze – organizacja stawiająca sobie za cel zbieranie wiadomości krajoznawczych i szerzenie ich wśród ogółu społeczeństwa. Jednym z przejawów działalności PTK było organizowanie zbiorowych wycieczek do interesujących miejsc. Pierwszą taką zbiorową wyprawą była wycieczka do Puszczy Kampinoskiej podjęta 2 czerwca 1907 r. a prowadzona przez Aleksandra Janowskiego i Kazimierza Kulwiecia. Dwa statki zawiozły 387 osób z Warszawy do okolic wsi Gniewniewice skąd pieszo uczestnicy przeszli do Leoncina i dalej do okolic wsi Stara Dąbrowa.

W osiemdziesiątą rocznicę tego niezwykle ważnego dla polskiej turystyki wydarzenia Oddział PTTK Śródmieście im. Aleksandra Janowskiego z Warszawy ufundował pomnik ustawiony przy współpracy Kampinoskiego Parku Narodowego przy dawnej szkole, obecnie pełniącej rolę letniej bazy ZHP. Jest to głaz narzutowy z tablicą z czarnego granitu. W dwadzieścia lat później, w setną rocznicę pierwszej zbiorowej wycieczki PTK przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z Mazowsza, Wielkopolski i Małopolski posadzili przy pomniku trzy dęby: Warszawa, Kraków i Poznań. Właśnie herby tych trzech miast symbolizujących ziemie polskie pod trzema zaborami widniały na odznace organizacyjnej PTK.

 

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl

http://khit.pttk.pl/index.php?co=tx_piesza

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...