Kozienicki Park Krajobrazowy

Okolice Łuczynowa
51°35'51"N 21°29'34"E (51.597547, 21.492806)
116 m n. p. m.

Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby utworzony został w 1983 r. na pow. 262,33 km², obejmując całą zach. i centralną część Puszczy Kozienickiej. Jego otulina wynosi 360,09 km². Chroni on pozostałości dawnej Puszczy Radomskiej, zwłaszcza drzewostany z dużym udziałem jodły (rosnącej tu na granicy zasięgu), jaworu i buka.

O zachowaniu do dziś w dość dobrym stanie puszczańskiej przyrody zadecydowała ich przynależność do własności królewskiej, a później rządowej, która jako teren łowów chroniona była przed wycięciem.

Położenie Parku na granicy Mazowsza i Małopolski oraz w widłach pradolin Wisły i Radomki wpłynęło na różnorodność form ukształtowania terenu oraz bogactwo świata roślin i zwierząt. Równinny krajobraz urozmaicają doliny Radomki i Zagożdżonki oraz wzniesienia wydmowe z zabagnieniami zwanymi w miejscowej gwarze „ługami”.

Specyficzną cechą Puszczy Kozienickiej jest występowanie w typowo niżowym biotopie, obfitującym w wydmy, lasów właściwych dla pasa wyżyn (jedliny). Na terenie Parku znajduje się 15 rezerwatów przyrody obejmujących najciekawsze zbiorowiska roślinne i najbardziej naturalne ekosystemy leśne, nierzadko z 200-letnim drzewostanem.

Źródło: Karol Piasecki „Radomskie szlaki piesze” Wydawnictwo PTTK „Kraj” 1990.

Internet: http://www.kpk.przyroda.org/

http://www.parkiotwock.pl/index.php/kozienicki-park-krajobrazowy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kozienicki_Park_Krajobrazowy

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...