Rezerwat „Pomiechówek”

Okolice Kosewka
52°29'59"N 20°43'44"E (52.499963, 20.729149)
105 m n. p. m.

Rezerwat leśny znajduje się w Lasach Pomiechowskich, ok. 2,5 km na płn. od Pomiechówka.

Utworzony został w 1981 r. na pow. 18,86 ha. W skład rezerwatu wchodzą dwa obszary, na których ochroną został objęty las zbliżony do naturalnego z dębami szypułkowymi o wysokości do 30 m. Występuje tu duża domieszka innych gatunków drzew (brzoza brodawkowata, topola osika) i krzewów (kruszyna, leszczyna, grab dereń, trzmielina), pojawiają się drzewa pomnikowe: nawet dwustuletnie sosny i dęby. Zwarty drzewostan powoduje w lecie duże zacienienie, ale występują tu liczne rośliny zielne, które kwitną wczesną wiosną. W runie występują miodownik melisowaty, czerniec gronkowy, gnieźnik leśny.

Teren rezerwatu jest również ostoją zwierzyny. Stare drzewa stwarzają warunki dla zakładania gniazd drobnym ptakom śpiewającym, z większych gniazdują tu bocian czarny i puszczyk. Przebywają tu także zwierzęta kopytne – dziki, sarny, łosie, swoje nory zakładają borsuki i lisy.

Na płn.-wsch. od rezerwatu na niedostępnym wojskowym terenie znajduje się grupa fortowa „Carski Dar” z fortem nr XV twierdzy Modlin. W oparciu o umocnienia fortu bronili się polscy żołnierze w sierpniu 1920 r.

Źródło: Grzegorz Jarosiński. Powiat nowodworski. Przewodnik subiektywny. Mazowiecki Instytut Kultury 2010.

Internet: http://www.kajaki-wkra.com/kosewko/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...