Rezerwat „Łęgi Czarnej Strugi”

Okolice Marek
52°21'43"N 21°05'15"E (52.361956, 21.087717)
84 m n. p. m.

Rezerwat leśny o powierzchni 39,53 ha, utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 15 grudnia 1980 r. Położony jest w Lasach Drewnickich, na południe od szosy Marki-Legionowo. Rezerwat ustanowiony został w celu ochrony wilgotnego lasu łęgowego, w którym dominuje olsza czarna z domieszką jesionu wyniosłego i dębu szypułkowego.

Ochroną objęty jest 80-letni drzewostan, na który składają się wiązy szypułkowe, jesiony wyniosłe, olchy czarne. W bogatym podszycie występuje czeremcha, leszczyn, dereń, kalina, porzeczka. W runie rzadki i chronione rośliny np.: niecierpek, szczyr trwały, kurdybanek, jaskier kosmaty. Stanowiska lęgowe ptaków i ostoja zwierzyny (występują tu rzadkie traszki i kumaki).

Od zach. sąsiaduje z podmokłymi ternami Brudnej Łąki i Marysina oraz uroczyska Serwituty. Planowane jest utworzenie z nich zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_%C5%81%C4%99gi_Czarnej_Strugi

http://www.powiat-legionowski.pl/powiat2/pliki/srodowisko/natura_2000//legi_czarnej_strugi.pdf

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...