Rezerwat „Grabicz”

Kobyłka
52°19'23"N 21°14'02"E (52.323206, 21.233977)
96 m n. p. m.

Rezerwat Przyrody „Grabicz” – leśno-torfowiskowy rezerwat przyrody położony na południowo-wschodnim skraju miasta Kobyłka.

Utworzono go w 1978 r. na powierzchni 29,34 ha w celu ochrony jeziora i otaczających terenów, będących ostoją blisko 40 gatunków ptaków, m.in.: mewy śmieszki, perkoza zausznika, kokoszki wodnej, błotniaka stawowego, czapli oraz ssaków, takich jak: lis, łoś, sarna. Krajobraz rezerwatu i jego szata roślinna są bardzo urozmaicone. Środkową część zajmuje płytki zbiornik wodny pochodzenia torfowiskowego o pow. 12,5 ha, z kępami i wysepkami porośniętymi roślinnością bagienną. Na powierzchni wody występują z rzadka: grzybienie białe, żabieniec babka wodna, pałka szerokolistna, trzcina pospolita, kosaciec żółty, turzyca sztywna, rzepicha ziemnowodna. Pozostały teren w większości porośnięty jest lasem typu boru wilgotnego i świeżego z przewagą sosny, brzozy i osiki. W północnej części rezerwatu, w otoczeniu śródleśnych łąk, znajduje się mały zbiornik wodny. Krajobraz urozmaicają nadbrzeżne mszary turzycowe, kontrastujące jasnozielonym kolorem z brunatną wodą jeziora. Ze względu na urozmaicony krajobraz i mnogość gniazdujących ptaków, rezerwat jest szczególnie chroniony od wszelkich zagrożeń, które stwarza bezpośrednie nieomal sąsiedztwo intensywnie urbanizujących się terenów. Płytkie zbiorniki wodne są niezwykle łatwe do osuszenia przez nierozważnie i zbyt blisko prowadzone prace ziemne. Obniżenie poziomu wód, a zatem likwidacja zbiornika, zniszczyłoby całą przyrodę rezerwatu i jego okolic.

Z uwagi na konieczność zapewnienia spokoju ptakom żerującym, odpoczywającym na przelotach i odbywającym lęgi, rezerwat „Grabicz” został zamknięty dla ruchu turystycznego, z wyjątkiem drogi biegnącej wzdłuż zachodniej i południowej jego granicy. Został tam wytyczony czerwony szlak rowerowy, który biegnie do pomnika przyrody o nazwie „Głaz Edmunda”. Jest to głaz narzutowy o obwodzie 8 m i wys. 1,3 m. Nazwę zawdzięcza leśnikowi Edmundowi Nurkiewiczowi, który go znalazł w 1951 podczas zalesiania okolic Wołomina (około 60 m na południe od obecnego ujęcia wody dla miasta). Stamtąd głaz został przetransportowany w pobliże leśniczówki w Kobyłce.

 

Źródło:

Internet: http://eko.kobylka.pl/?Rezerwat_Grabicz

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...