Krzyż ks. Skorupki

Ossów
52°18'40"N 21°14'03"E (52.311231, 21.234341)
94 m n. p. m.

W dniach 14-15 sierpnia 1920 r. pod Ossowem – 22 km na wschód od Warszawy rozegrało się jedno z dramatycznych starć Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”, które zadecydowało o zwycięstwie Polski nad bolszewikami. W walkach o Ossów poległo ok. 100 żołnierzy, głównie młodych ochotników, a wśród nich ks. kapelan Ignacy Skorupka.

Młody ksiądz sam poprosił władze kościelne o zgodę na objęcie funkcji kapelana wojskowego, gdy wojska sowieckie zbliżały się do Warszawy. Początkowo jej nie uzyskał, ale w końcu lipca został kapelanem garnizonu praskiego. W koszarach i na dworcach spowiadał żołnierzy ruszających na front. Na początku sierpnia na własną prośbę mianowano go kapelanem lotnym 1 batalionu 236 Ochotniczego Pułku Piechoty. Batalion formował się w budynku szkoły im. Władysława IV na warszawskiej Pradze i składał się głównie z młodzieży gimnazjalnej i akademickiej. 13 sierpnia kapelan wymaszerował pieszo na front wraz z młodymi rekrutami. Wieczorem dotarli pod Ossów, gdzie trwały zacięte walki, gdyż bolszewicy przełamali polski pierścień obrony. Włączono ich do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który nad ranem rzucono do ataku. Podczas natarcia ks. Skorupka zginął od postrzału kulą. Nieznane są okoliczności jego śmierci. Zwłoki zostały znalezione na pobojowisku dopiero po wyparciu Rosjan. Jego ciało przeniesiono do pobliskiej chałupy (dzisiaj stoi tam obelisk), a następnie przewieziono do Warszawy. 17 sierpnia w kościele garnizonowym przy ul. Długiej, a następnie na Powązkach miały miejsce uroczystości pogrzebowe z udziałem najwyższego duchowieństwa oraz przedstawicieli rządu i generalicji. Gen. Józef Haller udekorował trumnę ks. Skorupki nadanym pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. W pierwszą rocznicę boju, na polu gospodarza Romana Orycha, gdzie poległ ks. Skorupka, ossowscy włościanie postawili dębowy krzyż. Uroczystość odbyła się przy udziale kompanii piechoty 36 pp. Legii Akademickiej, ludności Warszawy i mieszkańców okolicznych wsi. Krzyż przetrwał do 1944, kiedy został ścięty i użyty na opał przez żołnierzy Armii Czerwonej. W 1981 r. mieszkaniec Ossowa Marian Jeznach ufundował nowy krzyż. W 1999 działkę wykupiła gmina Wołomin, miejsce przeszło gruntowną renowację, utwardzono wysadzaną brzozami aleję. Na krzyżu przybito tabliczkę o nadaniu kapłanowi Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari. U podnóża krzyża umieszczono granitową płytę pobłogosławienia miejsca śmierci bohaterskiego księdza i mieszkańców Ziemi Ossowskiej przez Jana Pawła II w 1999 r.

W 2010 r. ks. Ignacy Skorupka został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Krzyż stoi ok. 150 m od szosy. Drogę do niego pokazuje drogowskaz stojący przy głównej ulicy Ossowa.

Internet:

http://www.ossow1920.pl/index.php/odwiedz-nas/warto-zobaczyc

http://www.ossow1920.pl/prezentacja/index-pl.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...