Muzeum Trylogii

Zielonka
52°18'18"N 21°09'32"E (52.305061, 21.158973)
92 m n. p. m.

Muzeum w podwarszawskiej Zielonce otworzono w kwietniu 2013 r. w nowym budynku przy Hotelu „Trylogia”, wzorowanym na opisach dworu Kurcewiczów w Rozłogach z „Ogniem i Mieczem".

Do powstania muzeum, a wcześniej galerii w hotelu doprowadziła fascynacja jego właściciela Tadeusza Ładno – dziełami Henryka Sienkiewicza, a przede wszystkim – wieloletnia przyjaźń z Jerzym Hoffmanem. Podczas otwarcia hotelu wiele osób podarowało pamiątki i eksponaty związane z trylogią oraz jej głośnymi ekranizacjami. Był to początek galerii. Każde piętro hotelu jest poświęcone oddzielnej części trylogii. Rozrastające się zbiory ulokowano w nowo wybudowanym dworku. Muzeum powstało głównie z funduszy prywatnych. Poza właścicielem w jego tworzeniu aktywnie uczestniczył J. Hoffman. Eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji, w szczególności reżysera oraz osób związanych z kinematografią i kaskaderów filmowych. Można obejrzeć oryginalne stroje, w tym manekiny w strojach Tuhaj Beja, Zagłoby, Pana Wołodyjowskiego, Bohuna czy Heleny Kurcewiczówny, broń, zbroje, szablę gen. Marka Papały, którą reżyser dostał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, hełmy i rekwizyty filmowe. Wśród eksponatów znajduje się też sporo plakatów z filmów Hoffmana, niepublikowane dotąd zdjęcia z jego osobistych zbiorów podczas kręcenia trylogii, a także pamiątki przekazane przez fotografów filmowych np. Zenona Żyburtowicza. Jest specjalna sekcja „literacka”, w której znajdują się m.in. pierwsze wydania trylogii.

Ale muzeum w Zielonce to nie tylko nawiązanie do twórczości Hoffmana. Jest miejscem spotkania z historią polskiego oręża, począwszy od wielkich zwycięstw husarii niepokonanej przez 124 lata, a kończąc na wojnie 1920 r. i obronie przed nawałnicą bolszewicką. Na ścianach wiszą obrazy słynnych hetmanów polskich wraz z krótką historią ich wielkich zwycięstw, jest też sztandar ręcznie malowany, wzorowany na sztandarze hetmana Bohdana Chmielnickiego z XVII w. Cała ściana poświęcona jest ekspozycji Bitwy Warszawskiej 1920, która szczególnie zapisała się w historii tego regionu.

Wszystko to w połączeniu z oprawą audiowizualną pozwala na nowo odkrywać dzieła tego reżysera, jak również zmierzyć się z burzliwą historią Polski. Ciekawe i inne od pozostałych Muzeum Kinematografii Jerzego Hoffmana jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji kulturalnych, jakie pojawiły się w ostatnich latach w powiecie wołomińskim. Organizowane są koncerty, spotkania kulturalne i wiele imprez okolicznościowych. Patronat nad placówką objęli burmistrzowie Kobyłki, Ząbek i Wołomina. Dzięki temu uczniowie ze szkół z tych miejscowości będą mogli pojawiać się w muzeum na preferencyjnych zasadach. Ważne, że hotel i muzeum są prowadzone przez ludzi z pasją, którzy robią to, co kochają, tym samym mogą zaciekawić, inspirować i zarażać swoją fascynacją innych.

 

Internet: http://www.gazetadobryznak.pl/index.php?art=1824

http://www.zyciepw.pl/muzeum-kinematografii-jerzego-hoffmana-w-zielonce

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...