Kościół p.w. św. Wojciecha

Wiązowna
52°10'19"N 21°18'33"E (52.171976, 21.309211)
104 m n. p. m.

Duża wieś gminna położona nad Mienią, przy ruchliwym trakcie z Warszawy do Lublina, na wschodnim skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Najstarsza wzmianka o Wiązownie pochodzi z roku 1589, kiedy to erygowano tu parafię. Pierwsza świątynia była drewniana,

ufundowana ok. 1580 r. przez Wojciecha Radzymińskiego, starostę czerskiego. Obecny kościół wzniesiono w stylu klasycystycznym (albo empirowym) w latach 1794-97 (inne źródła podają rok budowy 1788) z fundacji Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej, właścicielki dóbr wiązowskich, miecznikowej litewskiej. Do trójprzęsłowej nawy na rzucie prostokąta o ściętych wewnątrz narożach przylega od zach. kruchta z chórem, a od wsch. węższe prezbiterium. Od frontu znajdziemy monumentalny, czterokolumnowy portyk joński zwieńczony trójkątnym tympanonem – w nim Oko Opatrzności. Autorem obrazu „Ukrzyżowanie” na południowej ścianie jest Antoni Brodowski, który przebywał w miejscowym pałacu w 1820 r. W lewym bocznym ołtarzu z kolei obraz z 1885 r. autorstwa Wojciecha Gersona, przedstawiający św. Wojciecha (dar dziedziców pp. Szlenkierów), w prawym – Matka Boska Różańcowa tego samego autora. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i zasłaniający go obraz Pana Jezusa na krzyżu. Kropielnica ukośnie puklowana o cechach barokowych, najprawdopodobniej z końca XVIII w. Plafon i freski w nawie głównej pochodzą z 1 poł. XX w. Są pędzla Zygmunta Wieniawy-Narkiewicza i przedstawiają apoteozę św. Wojciecha i wykupienie zwłok świętego męczennika. Organy 11-głosowe z 1904 r.

Podania głoszą, że woły ciągnące budulec na nowy kościół (mający stanąć w innym miejscu) zatrzymały się tutaj i nie chciały dalej się poruszać. Zinterpretowano to jako znak od Boga i zadecydowano, że kościół będzie wzniesiony w tym właśnie miejscu.

Na cmentarzu przykościelnym rosną dwie sosny zwyczajne – pomniki przyrody (360-400 cm w obwodzie, 15-14 m wys.).

Drewniana dzwonnica z pocz. XIX w. konstrukcji słupowo-ryglowej, oszalowana. Murowana plebania z 1905 r.

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://www.parafiawiazowna.pl/site/historia.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...