Rezerwat „Wyspy Świderskie”

Józefów
52°06'01"N 21°12'52"E (52.10035, 21.21468)
94 m n. p. m.

Rezerwat „Wyspy Świderskie” utworzono w roku 1998, na ok. sześciokilometrowym odcinku Wisły, między wsią Kopyty a osiedlem Świdry Małe (część Józefowa). Jest jednym z trzech rezerwatów (od południa: „Łachy Brzeskie”, „Wyspy Świderskie” i „Wyspy Zawadowskie”) utworzonych w tym samym czasie dla ochrony Doliny Wisły powyżej Warszawy.

Teren rezerwatu (572,28 ha) obejmuje wody Wisły, wyspy, łachy piaszczyste i częściowo brzegi rzeki. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych stanowisk lęgowych i żerowisk licznych ptaków wodnych, w tym chronionych i ginących gatunków występujących w dolinie środkowej Wisły. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 163 gatunków roślin i 175 gatunków kręgowców, w tym 140 gatunków ptaków.

Dla rezerwatu ustalono plan ochrony czynnej polegający m.in. na wycince młodych drzewek wchodzących na odkryte przestrzenie, zarybianiu, wieszaniu budek lęgowych, systematyczne sprzątanie śmieci. Piaszczyste ławice i wyspy nie podlegają jakiejkolwiek działalności człowieka.

Rezerwat leży na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków „Dolina Środkowej Wisły” w ramach programu „Natura 2000”. Obszar ten rozciąga się od Dęblina do Płocka, a wspomniane rezerwaty są jego częścią.

 

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Wyspy_%C5%9Awiderskie

http://wislawarszawska.pl/artykul-295-Wyspy_Swiderskie_i_Wyspy_Zawadowskie

http://www.konstancinjeziorna.pl/turystyka/przyroda/rezerwat-przyrody-wyspy-widerskie

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...