Zabudowa drewniana

Świder
52°07'26"N 21°15'02"E (52.124078, 21.250642)
96 m n. p. m.

Świder – to dawne osiedle leżące nad rzeką o tej samej nazwie, od 1952 r. dzielnica Otwocka.

W 1879 r. wskutek parcelacji folwarku Anielin należącego do dóbr otwockich, tereny nad rzeką Świder zakupił Michał Elwiro Andriolli i założył osadę Brzegi.

Oryginalne drewniane wille, których budowę zapoczątkował Andriolli w 1880 r., dały początek lokalnemu niepowtarzalnemu stylowi w budownictwie, który zwany jest nadświdrzańskim, bądź też „świdermajerem”. Oprócz swojego domu Andriolli pobudował jeszcze kilkanaście z myślą o wynajmowaniu – pomysł okazał się trafny i niezwykle owocny. Rozpowszechnił się on we wszystkich letniskach na początku XX w. na linii otwockiej. Można powiedzieć, że tu się narodził styl architektoniczny linii otwockiej. Już na przełomie XIX i XX wieku Otwock miał 600 (!) willi, a w okresie letnim przebywało w Otwocku (lub Willach Otwockich) ok. 2.000 osób. W dawnych Brzegach można natknąć się na stare murowane słupki do nieistniejących bram...

Na wysokości przejścia dla pieszych przez tory (Jana Pawła II 18) drewniany dom z zachowaną wieżyczką. Pod nr 20 następny przykład stylu nadświdrzańskiego – willa „Pod Muzami”. Na ul. Majowej kolejne drewniane domy.

Przy Kraszewskiego 101 piękny przykład stylu „świdermajer” – willa „Martynówka”.

Przy Wierzbowej 3 dom drewniany w stylu, w jakim budował Andriolli.

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://www.swidermajer.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awidermajer

http://www.parkiotwock.pl/index.php/historia-i-kultura-mpk/632-otwock-i-jego-qswidermajeryq

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Geoportal

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...