Kościół p.w. św. Wincentego à Paulo

Otwock
52°06'39"N 21°16'12"E (52.11094, 21.270235)
98 m n. p. m.

Na miejscu obecnego kościoła parafialnego pw. św. Wincentego à Paulo początkowo postawiono w 1892 r. ze składek społecznych murowaną kaplicę w stylu neogotyckim. Projektował ją zamieszkały w Otwocku Władysław Marconi. Działkę podarował właściciel dóbr otwockich i inicjator budowy – Zygmunt Kurtz. W 1902 r. kaplicę powiększono i przebudowano na kościół również wg projektu W. Marconiego. W 1911 r. erygowano w Otwocku pierwszą parafię, wydzieloną z parafii w Karczewie. Poświęcenie kamienia węgielnego pod nowy kościół nastąpiło w 1930 r. Projektantem był Łukasz Wolski (1878-1948), brat ówczesnego proboszcza Ludwika (autor Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego na ul. Kawęczyńskiej w Warszawie i kaplicy w Zakładzie Ociemniałych w Laskach). Rozbudowaną w stylu modernistycznym świątynię poświęcił w 1935 r. bp Stanisław Gal. Przed wojną ściana prezbiterium była ażurowa, rano słońce oświetlało ołtarz. Po wojnie zniszczoną fasadę i wieżę odbudowano wg proj. Edgara Norwetha (autora Sanatorium Wojskowego w Otwocku i gmachu AWF w Warszawie).

W kościele tablica upamiętniająca czterech komendantów otwockiego rejonu AK: Mieczysława Sawickiego „Macieja”, rtm. Edmunda Grunwalda „Jaremę”, por. Antoniego Dorożyńskiego „Michała” i kpt. Stanisława Szulca „Kanię”, żołnierzy AK Tadeusza Gąseckiego i Zygmunta Migdalskiego oraz żołnierzy AK IV Rejonu „Fromczyn”

W prawej bocznej kaplicy XVII-wieczny obraz patronki Otwocka Matki Boskiej Swojczowskiej. Trafił tu w sierpniu 1944 r. uratowany z Wołynia. Obraz koronowany 8 września 1998 r.

W tejże kaplicy ponadto: na ścianach chrzest Mieszka I oraz Chrzest Jezusa w Jordanie. Witraż przedstawia Trójcę Św. Na dziedzińcu kościelnym głaz poświęcony Matce Boskiej Swojczowskiej ufundowany przez Wołyniaków.

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://apaulo.org.pl/parafia/historia

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Wincentego_%C3%A0_Paulo_w_Otwocku

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...