Rezerwat „Na torfach”

Okolice Karczewa
52°04'18"N 21°17'02"E (52.071911, 21.284134)
92 m n. p. m.

Rezerwat typu faunistycznego (21 ha) w gminie Karczew. Powstał w 1977 roku. To najdalej na północ wysunięty fragment wielkiego bagna Całowanie, którego większość osuszono na łąki i pastwiska. W centrum rezerwatu malownicze jeziorko (7 ha) z wieloma wyspami i półwyspami. Powstało na początku XX w. w efekcie wydobywania torfu, który trafiał kolejką konną do stacji w Otwocku. Przy północnym brzegu z dna wybijają liczne źródła, które zasilają jeziorko w wodę. Reszta rezerwatu to bagna i las.

W rezerwacie ostoja zwierząt, m.in. jeża, kuny leśnej, ryjówki aksamitnej, rzęsorka rzecznego, puszczyka, dudka, muchówki małej, dzięcioła czarnego, żmii zygzakowatej, padalca zwyczajnego, gniewosza plamistego, zaskrońca. Z mięczaków zaobserwowano szczeżuję pospolitą i wielką, błotniarkę oraz zatoczki. Kilkakrotnie widziano w jeziorku żółwia błotnego, który w Polsce jest zagrożony wyginięciem. Wciąż można by go tu było zaintroduktować.

Jest tu 150 gatunków roślin. Wśród nich m.in. brzoza brodawkowata, olsza czarna, topola osika, sosna pospolita, świerk pospolity, grusza, jarząb, klon zwyczajny, kruszyna pospolita, tarnina, jałowiec, czeremcha zwyczajna, konwalia majowa, czermień błotna, goździk kropkowany.

Obok rezerwatu w starej leśniczówce od kilkunastu lat działa Baza Edukacji Ekologicznej MPK (niestety tylko od poniedziałku do piątku). Przed budynkiem kamień z tablicą ku pamięci Czesława Łaszka. To jego imię od 2001 r. nosi Mazowiecki PK.

Można powędrować oznakowaną ścieżką dydaktyczną „Łabędzim Szlakiem”.

 

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Na_Torfach

http://www.parkiotwock.pl/index.php/turystyka-i-rekreacja/baza-turystyczna-mpk/473-osrodek-edukacyjno-muzealny-baza-torfy

http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=7713

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...