W pobliżu dwora kolejowego znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom AK biorącym udział w akcji odbicia więźniów z niemieckiego transportu na stacji w Celestynowie.
Akcja została przeprowadzona w nocy 19/20 maja 1943 r. w celu uwolnienia więźniów przewożonych z więzienia na zamku w Lublinie do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Do jej przeprowadzenia wyznaczono oddział dyspozycyjny Kedywu KG AK o kryptonimie „Motor 30”, którego dowódcą był kpt. Mieczysław Kurkowski „Mietek” a zastępca dow. podch. Tadeusz Zawadzki „Zośka”.
Opanowano stację kolejową, odcięto łączność telefoniczną, opanowano lokomotywę pociągu, który zatrzymał się pod semaforem. Rozbito wagon więzienny, wybito konwojujących gestapowców i uwolniono 49 więźniów, których bezpiecznie ewakuowano. Straty własne wyniosły dwóch żołnierzy.
Pomnik to wielki głaz narzutowy z tablicą z czarnego granitu ze stosownym napisem.
W kościele znajduje się tablica poświęcona żołnierzom AK poległym w Akcji Celestynów: por. St. Kotorowiczowi „Kronowi” i ppor. W. Stupło „Janowi”. Tablicę odsłoniła 18 V 1997 r. siostra „Krona”, dr Halina Kotorowicz-Słonimska, b. żołnierz „Parasola”.
Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006
Miejsce znajduje się na szlakach
Celestynów, PKP - Pilawa, PKP
32,7 km
Celestynowskie Rezerwaty
11,9 km
Otwock, PKP - Garwolin, PKP
56,3 km
15:00 h
Przez Lasy Celestynowsko-Otwockie
9,19 km
21:30 h
Szlak Borów Nadwiślańskich
12,9 km
6:00 h
Szlak pejzażowy
31,1 km
8:30 h