Pomnik AK

Celestynów
52°03'30"N 21°23'37"E (52.058346, 21.393636)
137 m n. p. m.

W pobliżu dwora kolejowego znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom AK biorącym udział w akcji odbicia więźniów z niemieckiego transportu na stacji w Celestynowie.

Akcja została przeprowadzona w nocy 19/20 maja 1943 r. w celu uwolnienia więźniów przewożonych z więzienia na zamku w Lublinie do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Do jej przeprowadzenia wyznaczono oddział dyspozycyjny Kedywu KG AK o kryptonimie „Motor 30”, którego dowódcą był kpt. Mieczysław Kurkowski „Mietek” a zastępca dow. podch. Tadeusz Zawadzki „Zośka”.

Opanowano stację kolejową, odcięto łączność telefoniczną, opanowano lokomotywę pociągu, który zatrzymał się pod semaforem. Rozbito wagon więzienny, wybito konwojujących gestapowców i uwolniono 49 więźniów, których bezpiecznie ewakuowano. Straty własne wyniosły dwóch żołnierzy.

Pomnik to wielki głaz narzutowy z tablicą z czarnego granitu ze stosownym napisem.

W kościele znajduje się tablica poświęcona żołnierzom AK poległym w Akcji Celestynów: por. St. Kotorowiczowi „Kronowi” i ppor. W. Stupło „Janowi”. Tablicę odsłoniła 18 V 1997 r. siostra „Krona”, dr Halina Kotorowicz-Słonimska, b. żołnierz „Parasola”.

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://www.celestynow.pl/161-Historia.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_w_Celestynowie

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...