Pomnik żołnierzy 1939 r.

Dobieszyn
51°38'15"N 21°11'09"E (51.637562, 21.185964)
144 m n. p. m.

Wieś w gminie Stromiec (ok. 50 mieszkańców). Leży na skraju lasów Puszczy Stromieckiej, na płn. od Dobieszyna.

Puszcza Stromiecka była dwukrotnie w czasie II wojny światowej areną ciężkich walk: we wrześniu 1939 r. w czasie odwrotu Wojska Polskiego i latem i jesienią 1944 r. podczas walk na przyczółku warecko-magnuszewskim.

11 września 1939 r. w rejonie miejscowości Cecylówka zgrupowały się oddziały 29 Dywizji Piechoty: III batalion 76 pułku piechoty, III batalion 81 pułku piechoty oraz 16 dział II dywizjonu 29 pułku artylerii lekkiej i I dywizjonu 3 pułku artylerii ciężkiej. Zgrupowanymi oddziałami dowodził dowódca 29 pułku artylerii lekkiej ppłk Tadeusz Graff. W południe polskie wojsko zostało zaatakowane przez piechotę niemiecką wspartą czołgami. Polacy odparli atak ponosząc jednak przy tym bardzo duże straty, szczególnie wśród oficerów (poległo łącznie 86 żołnierzy). W starciu został ciężko ranny i zmarł następnego dnia ppłk Graff. Część poległych pochowano na cmentarzu w Głowaczowie, część natomiast na polu bitwy, na skraju lasu w Matyldzinie. Na mogile otoczonej metalowym łańcuchem wystawiono pomnik upamiętniający poległych żołnierzy w formie prostej ścianki z tablicą oraz obelisku z mieczami grunwaldzkimi i sylwetką orła.

Niemcy również ponieśli znaczne straty i w odwet za to zamordowali 54 mieszkańców wsi Cecylówka (ok. 3 km na płn.-wsch.) zamykając ich w stodole, którą następnie podpalili. Była to jedna ze zbrodni Wermachtu w czasie wojny 1939 r. w Polsce. W miejscu zbrodni znajduje się pomnik przypominający komin spalonej chałupy.

Źródło: Piasecki K., Puszcza Stromiecka, Warszawa 1990.

Internet: http://polski-wrzesien.bloog.pl

http://www.ugstromiec.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...