Rezerwat „Ponty”

Okolice Stoków
51°30'43"N 21°23'14"E (51.512042, 21.387297)
153 m n. p. m.

Położony jest w centralnej części Puszczy Kozienickiej, ok. 6 km na płn.-zach. od Pionek. Położony w głębi lasu, dojście do niego jest możliwe od wsch. – od wsi Przejazd, od zach. – od wsi Jaroszki, bądź od południa.

„Ponty Dęby” to rezerwat leśny utworzony w 1998 r. na powierzchni 50,40 ha, w sąsiedztwie starszego rezerwatu „Ponty” im. T. Zielińskiego. Początkowo planowano powiększenie tego terenu chronionego, zdecydowano jednak o powołaniu nowej osobnej jednostki.

Celem jego utworzenia było zachowanie różnowiekowych naturalnych drzewostanów mieszanych, z dominującym dębem szypułkowym i bezszypułkowym z domieszkami jodły i świerka. Drzewostany, których wiek dochodzi do 200 lat należą do najciekawszych w Puszczy Kozienickiej. Część z nich wydzielono jako drzewostany nasienne. Stwierdzono gniazdowanie na tym terenie ponad 40 gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego i jastrzębia.

Źródło: Zielony R. (red.), Lasy Puszczy Kozienickiej, Warszawa 1997.

internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Ponty_Dęby

http://www.gmina-pionki.pl/strona-77-Krajobraz%3Bszlaki_piesze_i_rowerowe+Rezerwaty_.html

http://parkiotwock.pl/index.php/kozienicki-park-krajobrazowy

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...