Cmentarz wojenny 1914 r.

Bąkowiec
51°31'00"N 21°42'43"E (51.516753, 21.712187)
117 m n. p. m.

Na wydmie, w rozwidleniu dróg z Kozienic do Puław i do stacji PKP Bąkowiec, obok przejazdu kolejowego zachowany cmentarz wojenny poległych żołnierzy z okresu I wojny światowej, miejsce spoczynku żołnierzy armii rosyjskiej, austro-węgierskiej i niemieckiej (wśród nich byli również Polacy), związany z bitwą dęblińską z października 1914 r. oraz walkami w 1915 r. Bitwa dęblińska była fragmentem niemiecko-austriackiej operacji mającej na celu przekroczenie linii Wisły i odrzucenie Rosjan na wschód, zakończyła się jednak wykrwawieniem wojsk państw centralnych i koniecznością ich odwrotu. Rosjanie przeszli do kontrofensywy, nie wykorzystali jednak możliwości kontynuowania zwycięskiej operacji.

Na cmentarz prowadzą betonowe schody; otoczony jest on betonowym płotem. Kwatery wyznaczone są przez krawężniki po obu stronach alejki prowadzącej do metalowego krzyża. Na niewielkim murku u podnóża wydmy współczesna tablica informująca o tym obiekcie. Brak nazwisk poległych żołnierzy.

Internet: http://www.wielkawojna.az.pl/oper_debl_wars.html

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...