Muzeum Ziemi Otwockiej

Otwock
52°06'27"N 21°15'59"E (52.107708, 21.266531)
97 m n. p. m.

Willa stoi w leśnym terenie, poza zwartą zabudową miasta, przy ulicy Narutowicza 2. Jest to budowla murowana, piętrowa, z okazałym portykiem o czterech doryckich kolumnach. Do wejścia prowadzą łagodne szerokie schody.

W willi „Soplicówka” mieści się siedziba Muzeum Ziemi Otwockiej. Funkcjonuje ono od 3 maja 1994 r. (początkowo w piwnicach Urzędu Miejskiego). Zbiory liczą kilka tysięcy eksponatów. W dziale historycznym prezentowana jest postać Elwiro Andriollego, historia Otwocka, II wojna światowa, judaica, archeologia. W dziale przyrodniczym wyodrębniono problematykę uzdrowiskową. Placówka ma galerię sztuki im. otwockiego malarza Bogdana Stodulnego, organizuje Otwockie Wieczory Muzealne.

Dawniej otwocczanie nazywali ten gmach „Bermanówką” – była tu rezydencja peerelowskiego wicepremiera, Jakuba Bermana nadzorującego działalność Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (niedaleko była „Gomułkówka” – rezydencja ówczesnego I sekretarza PZPR, w której obecnie znajduje się Zarząd Mazowieckiego, Brudzeńskiego i Chojnowskiego Parków Krajobrazowych). W czasie wizyt dostojników w tych rezydencjach teren był szczególnie kontrolowany i praktycznie zamknięty.

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: www.otwock.pl

http://www.muzeum.ock.com.pl/

https://www.facebook.com/MuzeumZiemiOtwockiej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Ziemi_Otwockiej_w_Otwocku

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...