Kościół p.w. św. Wawrzyńca

Glinianka
52°07'53"N 21°25'03"E (52.131451, 21.417544)
113 m n. p. m.

Glinianka to wieś (ok. 800 mieszkańców) leżąca przy dawnym trakcie z Mińska Maz. Do Karczewa, na prawym brzegu Świdra. Nazwa wsi nawiązuje do gliny zalegającej płytko na tych terenach.

Początki wsi sięgają XV w. W polowie wieku nastepnego ówczesny właściciel Wawrzyniec Dobrzyniecki ufundował drewniany kościół w miejscu wydzielonym z Glinianki i nazwanym Wawrzynczew. W 1556 r. biskup poznański Andrzej Czarnkowski erygował parafię. Za pozwoleniem króla Zygmunta Augusta rok później Dobrzyniecki lokował miasto Wawrzynczew. Dziesięć lat później tutejsi mieszczanie zostali zrównani w prawach z mieszczanami warszawskimi. Kolejnymi właścicielami miasta byli Karczewscy i Boglewscy. Pomyślny rozwój zahamowany został przez potop szwedzki, po którym osada już nigdy się nie podźwignęła. W 1820 r. władze Królestwa Polskiego odebrały jej prawa miejskie przywracając dawną nazwę Glinianka.

Drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca z 1763 r. o konstrukcji zrębowej wzmocnionej lisicami, z zewnątrz oszalowany, orientowany, jednonawowy. Prezbiterium zamknięte wielobocznie, niższe od nawy. W 1883 r. pojawiły się zakrystie, od pn. murowana, od pd. drewniana. Wystrój wnętrza w stylu barokowo-ludowym z XIX w. W lewym bocznym ołtarzu obrazy: świętej Teresy z Avila, barokowy, z II poł. XVIII w. i świętego Wawrzyńca, barokowy, z końca XVIII w. lub początku XIX w. W prawym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, barokowy, z końca XVIII w., w srebrnej sukience ufundowanej w 1956 r. Na belce tęczowej późnogotycki krucyfiks z poł. XVI w., być może pochodzący z pierwszej świątyni.

W kruchcie plakieta, a na niej spis mieszkańców poległych w obronie Polski w 1920 r. Przy kościele pomnik żołnierzy z miejscowej placówki AK „Mewa-Kamień”.

Drewniana, wolnostojąca dzwonnica konstrukcji słupowej. Na niej wiszą dzwony św. Stanisław i św. Wawrzyniec. Powstała w poł. XIX w. Na niej współczesna rzeźba ludowa patrona świątyni. W kościele nagrywano serial TVP „Plebania”, a obecnie niektóre sceny „Ojca Mateusza”.

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZK/mrodzina201205_filmowe.html#

http://www.drewnianemazowsze.pl/glinianka-kosciol/

http://www.wartozwiedzic.pl/glinianka/541

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...