Obszar Ochrony Ścisłej „Wilków”

Stara Dąbrowa
52°20'55"N 20°33'42"E (52.348783, 20.561727)
76 m n. p. m.

Obszar Ochrony Ścisłej „Wilków” znajduje się w środkowej części północnego pasa wydmowego Puszczy Kampinoskiej, na płd. od Leoncina.

Rezerwat ścisły powstał w 1959 r. na powierzchni 358,09 ha. Ochronie podlega zgrupowanie pozrastanych ze sobą wyniosłych wydm parabolicznych z imponującą grzędą brzeżną nad Górkami i Starą Dąbrową, o najwyższej w parku wysokości względnej sięgającej 30 m. Dominuje tu bór sosnowy świeży, we fragmentach występuje też bór mieszany i wilgotny. Rozległe, ok. dwustuletnie starodrzewy odnawiają się w sposób naturalny, o czym świadczą liczne podrosty. Na stromych, silnie nasłonecznionych stokach wydm występują świetliste dąbrowy z charakterystycznymi dla nich roślinami ciepłolubnymi: pięciornikiem białym, kłosownicą pierzastą, ciemiężykiem biało kwiatowym i chabrem driakiewnikiem. W obszarze ochrony ścisłej i jego otoczeniu mają swoje ostoje jelenie (na terenie Puszczy Kampinoskiej jest ich zaledwie ok. 70), można też napotkać gniazda bociana czarnego.

Od wsch. sąsiaduje z OOŚ „Biela” wokół którego prowadzi ścieżka przyrodnicza, częściowo wkraczająca na wydmy „Wilkowa”. Od płd. u podstawy wydm wije się kręta droga z Górek do Sowiej Woli.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska” Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 2012

Internet: http://www.kampinoska.waw.pl/rezerwatyprzyrodyKPN/index.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...