Najpopularniejsze miejsce wypoczynku w Chojnowskim Parku Krajobrazowym, polana piknikowa dobrze zagospodarowana przez Nadleśnictwo Chojnów. Leży na łagodnym zboczu dolinki Zielonej, w sąsiedztwie dużego kompleksu stawów pomiędzy Żabieńcem a Zalesiem Górnym, przy historycznym Trakcie Wareckim.
Stoi tu kilka wiat (jedna z nich mieści ponad sto osób), miejsca do rozpalania ognisk, pokaźny plac zabaw z huśtawkami dla dzieci, drabinkami i zjeżdżalnią. Po uzgodnieniu z nadleśnictwem istnieje możliwość organizowania z Zimnych Dołach dużych imprez rekreacyjnych.
Jest tu „małpi gaj” – linowy park przygody. W każdą sobotę i niedzielę w sezonie letnim można odbyć godzinną wyprawę w najwyższe partie drzew, przejść przez linowy most komandoski, zaliczyć próbę Tarzana, zjechać kolejką tyrolską, a zabawa toczy się na wysokości 12 m od ziemi. Dzieci mają to samo, tyle że niżej i krócej.
Polana to miejsce po spalonej podczas wojny gajówce. 25 sierpnia 1944 r. miało miejsce tu starcie pomiędzy samodzielnym batalionem im. brygadiera Mączyńskiego Narodowych Sił Zbrojnych a wojskami niemieckimi. Poległ dowódca kompanii ppor. Orłowicz i czterech jego żołnierzy. Upamiętnia to pomnik zwany Szańcem Nieugiętych przy Trakcie Wareckim.
Obok parkingu jest jeszcze jedno miejsce pamięci: alejka okolona głazami tworząca pomnik leśników mazowieckich poległych w czasie II wojny światowej.
Przy parkingu zaczyna się urządzony przez Nadleśnictwo Chojnów leśny szlak dydaktyczno-turystyczny o długości 4 km, wyposażony w tablice edukacyjne. Od zapoznania się z tą trasą należałoby rozpocząć zwiedzanie okolicy.
Kraina stawów nad rzeczką Zieloną to znakomite miejsce do obserwacji ornitologicznych. W pełni wiosny okolica pogodnymi wieczorami rozbrzmiewa rechotem żab i kumkaniem kumaków.
Dojazd: 27 km z Warszawy, 10 km z Piaseczna. Na miejscu duży, utwardzony parking (niestrzeżony) o pojemności kilkudziesięciu samochodów.
Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.
Internet: http://www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=1590