Rezerwat leśny założony w 1979 r. o powierzchni 11,51 ha. Obejmuje jeden z piękniejszych drzewostanów w Chojnowskim Parku Krajobrazowym. Wzrasta tu stary grąd o naturalnym charakterze i wzorcowym piętrowym ukształtowaniu. W najwyższej partii dominują 160-letnie dęby szypułkowe (wiek najstarszych to 180 lat), w domieszce rośnie sosna pospolita i grab pospolity. W niższym piętrze dominuje grab, a domieszkę tworzą sosna, lipa drobnolistna, modrzew pospolity i przybysz z Ameryki – dąb czerwony. W niesamowicie bogatym podszyciu mamy podrosty drzew wyższych pięter, ale wśród nich brzozy, świerki, leszczyny, kruszyny i jarzębiny. Typowe dla grądu jest runo, a w nim bluszczyk kurdybanek, przytulia Schultesa, konwalijka dwulistna, szczawik zajęczy, możylinek trójnerwowy, gwiazdnica wielokwiatowa i borówka czarna. Na przedwiośnie, gdy liście drzew nie zasłaniają jeszcze dna lasu, kwitną dywany zawilca gajowego, po nim pojawia się konwalia majowa, a w czerwcu ozdoba rezerwatu: królewska lilia złotogłów.
Nieopodal rezerwatu, w lesie Stefanów, wzniesiono pomnik na symbolicznej mogile 93 więźniów przywiezionych z Pawiaka i rozstrzelanych przez hitlerowców. Po II wojnie światowej ich szczątki przeniesiono na cmentarz w Palmirach.
Dojazd: 200 m od rezerwatu, obok miejsca pamięci narodowej, jest w lesie wyznaczone miejsce do parkowania. Obok wiaty i ławeczki.
Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.