W południowej dzielnicy Góry Kalwarii Marianki znajduje się Wieczernik – kościółek z 1674 r., w znacznym stopniu współcześnie przebudowywany. Jego gospodarzami są do dziś sprowadzeni przez biskupa Wierzbowskiego marianie, pierwszy zakon powstały na ziemiach polskich.
Wraz ze współbraćmi przybył do Góry Kalwarii założyciel zakonu marianów, bł. Stanisław Papczyński (1631-1701), kapelan i przyjaciel króla Jana III Sobieskiego. Na Mariankach przeżył 24 lata. Już za życia zasłynął z daru proroczego i uzdrowień. Po śmierci pochowano go w Wieczerniku, w sarkofagu niespotykanego kształtu, przechylonym w jedną stronę, aby – jak mówi legenda – zmarły mógł spoglądać na ołtarz. Gdy około 1720 r. otworzono trumnę, mimo wilgoci ciało i habit były prawie nienaruszone.
W dniu 16 września 2007 r. w Licheniu odbyła się beatyfikacja o. Papczyńskiego.
Wieczernik pełni funkcje kościoła rektoralnego zakonu. Przed kościołem pomnik bł. Stanisława Papczyńskiego autorstwa Andrzeja Kossa z 1985 r. Wewnątrz dwie ogromne rzeźby z pierwotnego wyposażenia oraz oryginalny feretron – noszony w procesjach dwustronny obraz Opatrzności Bożej: po jednej stronie Oko Opatrzności, po drugiej – ucho. W przykościelnym parku Droga Krzyżowa składająca się z 15 kamiennych, rzeźbionych kapliczek, dzieło Hanny Grocholskiej.
Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.