Rezerwat „Jedlnia”

Okolice Siczek
51°26'48"N 21°19'22"E (51.446826, 21.322964)
167 m n. p. m.

Utworzony w 1982 r. na powierzchni 86,88 ha rezerwat leśny. Chroni drzewostan mieszany naturalnego pochodzenia charakterystyczny dla Puszczy Kozienickiej. Na terenie rezerwatu rosną drzewostany dębowo-sosnowe i sosnowe z domieszką brzozy, osiki, graba i jodły w wieku 120-200 lat. Tak dorodny, 200-letni drzewostan sosnowy nie występuje w innych miejscach Puszczy Kozienickiej. Poza dominującą sosną rosną tu dąb szypułkowy i bezszypułkowy, w domieszce brzoza, grab i jodła, w podroście zaś m.in. buk.

Z rzadkich roślin występują na terenie rezerwatu: bluszcz pospolity, gruszyczka mniejsza, gruszyczka jednostronna, lilia złotogłów, konwalia majowa, kokoryczka wonna, żankiel zwyczajny, przylaszczka pospolita, czworolist pospolity, kopytnik pospolity, miodunka wąskolistna i groszek wiosenny. Rosną tu także rośliny ciepłolubne i piaskolubne, m.in. pajęcznica gałęzista, goździk kartuzek, traganek szerokolistny, dziurawiec skąpolistny, rozchodnik wielki, sierpik barwierski, gorysz pogórkowy i turzyca pagórkowa. Przez rezerwat przechodzi ścieżka dydaktyczna.

Na terenie rezerwatu, w pobliżu zalewu Siczki znajdują się zbiorowe mogiły ok. 450 osób zamordowanych przez Niemców. Egzekucje w tym miejscu odbywały się od grudnia 1939 r. do lutego 1940 r. oraz w 1943 r. Prawdopodobnie mordowani tu ludzie byli przywożeni z więzienia radomskiego. Pomordowanych upamiętniają pomniki przy mogiłach.

Źródło: Kutyła E., Słupek J., Sobol Ł., Okolice Radomia. Puszcza Kozienicka, Radom 2011. Puszcza Kozienicka, Compass, Kraków 2012.

internet: http://parkiotwock.pl/index.php/kozienicki-park-krajobrazowy

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...