Rezerwat „Leniwa”

Okolice Mąkos
51°31'22"N 21°20'15"E (51.523033, 21.337677)
130 m n. p. m.

Położony na północ od wsi Stoki, na wsch. od wsi Mąkosy Stare. Utworzony w 2000 r. Zajmuje obszar 26,89 ha. Jest to rezerwat krajobrazowo-leśny.

Ochrona obejmuje fragment rzeki Leniwej – prawego dopływu Radomki wraz z okolicznymi lasami. Rzeka w granicach rezerwatu ma naturalny charakter i kręte koryto o piaszczystym podłożu. Występuje tu łęg jesionowo-olszowy, a dominujący gatunek (80%) stanowi olcha. Poza nią, w dość gęstym lesie, spotkać możemy jesion, brzozę i świerk. Rośnie tu ponad 80 gatunków roślin, w tym widłak jałowcowaty, listera jajowata, porzeczka czarna i kruszyna pospolita. Na terenie rezerwatu i w okolicach gniazdują bocian czarny, zimorodek, samotnik i żuraw.

Nad rzeką Leniwą w dniu 7 marca 1864 r. stoczyli potyczkę powstańcy z oddziału Michalskiego pod dowództwem byłego podoficera wojsk rosyjskich, Malinowskiego. 50-osobowe zgrupowanie powstańcze zdołało wymknąć się Rosjanom, ale kolejnego dnia zostało rozbite przez nadciągający oddział płk. Kulgaczewa.

Źródło: Sobol Ł., Kutyła E., Okolice Radomia. Puszcza Kozienicka cz. II, Radom 2012.

internet: http://parkiotwock.pl/index.php/kozienicki-park-krajobrazowy

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...