Kościół p.w. św. Krzyża i św. Antoniego

Borkowice
51°19'11"N 20°41'00"E (51.319863, 20.683469)
227 m n. p. m.

Borkowice – wieś w pow. przysuskim wzmiankowana w XIV w.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Antoniego stoi na miejscu poprzednich trzech drewnianych świątyń. Obecny kościół, z zewnątrz neogotycki, wewnątrz późnobarokowy wzniesiono w l. 1829-1845 z fundacji Katarzyny Małachowskiej przez arch. Franciszka Marię Lancię i Henryka Marconiego. Wnętrze podzielone jest na trzy nawy. W ołtarzu głównym barokowy krucyfiks z XVII/XVIII w. przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa. W ołtarzu bocznym po lewej stronie obraz MB Nieustającej Pomocy.

Po prawej stronie ołowiana figura św. Antoniego Padewskiego, otaczana szczególną czcią. Jej historia sięga 1646, kiedy górnik Hilary Mala wykopał na kieleckiej Karczówce trzy bryły ołowiu. Ówcześni gwarkowie wydobywający galenę uzyskiwali około 200 kg rudy rocznie, więc znalezienie przez Malę trzech kilkusetkilogramowych samorodków było wielką sensacją i było traktowane jako zjawisko nadprzyrodzone. Starosta kielecki polecił wyrzeźbić z galeny trzy figury świętych: NMP, św. Barbary i św. Antoniego. Pierwsza figura została umieszczona w katedrze kieleckiej, druga w klasztorze na Karczówce, a trzecia trafiła do Borkowic.

Cenne są również barokowe, drewniane rzeźby: św. Rocha – na konsoli ściennej pod amboną oraz św. Jana Nepomucena. Warto zwrócić uwagę na pozostałe barokowe wyposażenie: dzwon zakrystyjny, antepedium ołtarza głównego, liczne obrazy, ornat oraz kielichy mszalne. Na zewnętrznym murze znajduje się rzeźba św. Floriana z I poł. XIX w, a w ścianie domu parafialnego tablica poświęcona 600. rocznicy bitwy pod Płowcami w 1331.

W latach 1913-1943 tutejszym proboszczem był ks. Jan Wiśniewski – wielki patriota, wybitny historyk, archeolog, poeta, pisarz a nade wszystko etnograf. Jego zbiory dały początek radomskiemu muzeum. W ścianie frontowej kościoła i nad plebanią ufundowane przez niego tablice. Poza murem kościelnym obelisk, wystawiony również przez księdza w 1928, z napisami: „Ku pamięci wojny światowej, ojczyznę wolną pobłogosław panie” oraz „W tym miejscu trzej zaborcy kolejno bawili, Moskal jadł, Austriak brał, Niemcy plany robili”. Zasłużony proboszcz został pochowany na borkowickim cmentarzu. Imię księdza Jana Wiśniewskiego nosi Oddział Miejski PTTK w Radomiu i zielony szlak pieszy przebiegający przez okoliczne tereny.

Na wzniesieniu nieopodal Borkowic znajduje się pamiątkowa kaplica wystawiona w 1933 przez ks. Wiśniewskiego w 250. rocznicę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem.

Wg miejscowego podania w okolicznych lasach zagubił się na polowaniu król Kazimierz Wielki. Stanąwszy na wzgórzu, zauroczony pięknem okolicy podobnym do widoku z zamku na Wawelu, nazwał go Krakową Górą. Od niedawna istnieje tutaj zadaszona przystań dla turystów oraz punkt widokowy.

 

Zobacz więcej:

http://www.przysucha.pl/index.php/services/view/12/66

http://www.diecezja.radom.pl/parafia?&view=parafias&cid%5B%5D=116

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...