Rzeka Brzeźnica

Płock
52°33'09"N 19°39'34"E (52.552774, 19.659583)
60 m n. p. m.

Rzeka Brzeźnica jest prawym dopływem Wisły. Ma tylko 17 km długości. Bieg swój rozpoczyna od terenów podmokłych na pn. od Trzepowa. Płynie głęboko wciętą doliną, której spadek dochodzi do 8%. Przepływa jarem przez uprzemysłowioną część Płocka zwaną Kostrogajem i uchodzi do Wisły. Jest to największy z wąwozów, stanowiący naturalną granicę zabudowy miejskiej od zachodu i północy. Jar ma głębokość około 30 m. Porośnięty jest olchowym lasem, w którym pobłyskują źródełka. Fragmentami rośnie tu starodrzew. Śpiewają rudziki, pohukuje puszczyk. Po zboczu jaru sączą się miniaturowe strumyczki (wysięki). Ma się wrażenie, że jest się w górach a nie na nizinie mazowieckiej. Brakuje tylko ryb w rzeczce, które kiedyś w niej żyły. Występuje natomiast aż 27 gatunków ssaków, w tym popielica (jedyne stanowisko na terenie Mazowsza). Od 2002 r. Jar Brzeźnicy jest zespołem przyrodniczo-krajobrazowym o pow. 80 ha.

Od końca XVIII w. do I wojny światowej w jarze rzeki Brzeźnicy istniało zorganizowane miejsce rekreacyjne dla płocczan. Są plany zagospodarowania tego miejsca: ścieżki, schodki, siłownie na powietrzu itp.

Powierzchnia zlewni rzeczki wynosi 75,5 km².

 

Źródło: Tadeusz Kowalewski. Płock. TNP 1979

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jar_rzeki_Brzeźnicy

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...