Rzeka Wisła królowa polskich rzek ma około 20 tys. lat. Powstała w plejstocenie, gdy wielki lądolód, cofając się przez tereny dzisiejszego Mazowsza, zatrzymał się. Ocieplenie klimatu spowodowało, że olbrzymie masy wody z południa popłynęły pradoliną Wisły przez dzisiejsze Niemcy do Morza Północnego. Koryto pra-Wisły miało 18-20 km szerokości. Dopiero roztopienie się lądolodu skandynawskiego i powstanie Morza Bałtyckiego, przekierowało pra-Wisłę do nowego zlewiska.
Dzisiejsza Wisła ma w najszerszym miejscu 1,5 km. Jest najdłuższą rzeką uchodzącą do Bałtyku (1047 km) i jest jedną z ostatnich „dzikich” rzek w Europie. Jej najpiękniejszy, naturalny odcinek płynie przez Mazowsze tworząc szeroką na 10 km dolinę. Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody zaliczył Wisłę do pięciu rzek świata stanowiących dowód, że bez „betonowania” i regulowania rzeki można gospodarować jej zasobami wodnymi w ramach zrównoważonego rozwoju. Pozostałe cztery rzeki świata to: Jangcy, Mekong, Niger i Orinoko.
Płock położony na wysokiej 50-metrowej skarpie jest zaprzyjaźniony z wielką polską rzeką. Ma ona tu 1,5 km szerokości, charakter rzeki roztokowej z licznymi wyspami. Brzegi Wisły są łagodne, trawiaste albo tworzą piaszczyste łachy. U podnóża skarpy płockiej mamy Zalew „Sobótka” naturalny akwen wodny.
Z Płocka można wybrać się na wycieczkę żeglarską jednym z trzech szlaków. Amatorzy dzikiej przyrody wśród licznych wiślanych odnóg wybiorą rejs w górę rzeki w kierunku Warszawy, ruszając z przystani wodnej Morka. Rzeka płynie na szlaku szerokimi łukami. Wystają z niej liczne wyspy, zwane tu kępami. Na części wysp utworzono rezerwaty przyrody, gdyż są ostoją dzikiego ptactwa takiego jak: bączki, rybitwy, czarne bociany, bieliki, derkacze. Drugi szlak żeglarski wybiorą amatorzy turystyki wodnej. Popłyną odcinkiem Wisły od jej 633 km do ujścia rzeki Skrwy. Ujściowy odcinek rzeki Skrwy i okoliczne lasy wchodzą w skład Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego i objęte są ochroną. Od mariny Murzynowo w wiślanej zatoce rozpoczyna się trzecia jeziorowa trasa żeglarska po Wiśle do Zapory Włocławskiej do 674 km. Pływa się tu po Zalewie Włocławskim. Trasa ta przeznaczona jest dla wytrawnych żeglarzy. Walory przyrodniczo-krajoznawcze tej trasy tworzy Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, a historyczne zespół pałacowy Nowego Duninowa.
W Płocku w nurt Wisły wchodzi łukiem molo mające 365 m długości. Warto od przystani wodnej Morka pospacerować molem, w porcie jachtowym zjeść smażoną rybę i posłuchać muzyki szantowej. Latem można poopalać się na wiślanej plaży, pełnej złotego piasku. Tu na plaży od maja rozbrzmiewają różne odmiany muzyki jamajskiej (festiwal Reggaeland w lipcu), potem inne rodzaje muzyki do rocka we wrześniu. Można jej słuchać, tańczyć według indywidualnych upodobań. Muzyka w Płocku jest wszędzie. Można pójść do amfiteatru, czy na Stary Rynek by jej posłuchać.
Źródło: coroczny informator płocki z propozycjami imprez nad Wisłą.
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wisła