Wieś Truskaw

Truskaw
52°18'27"N 20°46'02"E (52.307569, 20.767411)
82 m n. p. m.

Wieś (ok. 1500 mieszkańców) leżąca w centrum wschodniej części puszczy, na płn.-wsch. od Starych Babic.

Jedna z najstarszych wsi puszczańskich, wzmiankowana już w 1419 r. Nazwa jej pochodzi od słowa „trusk” oznaczającego poziomkę lub inny owoc leśny.

Otoczona jest lasami, w przeważającej części młodnikami rosnącymi na ziemiach wykupionych przez park. Początkowo zamierzano całkowicie wykupić wieś, poprzestano jednak na gruntach rolnych, co spowodowało zmianę zajęć mieszkańców – większość z nich dojeżdża do pracy w Warszawie.

W okresie Powstania Styczniowego folwark Truskaw był miejscem przebywania oddziału mjr. Walerego Remiszewskiego. Na wieść o nadciąganiu Rosjan oddział pomaszerował w rejon Budy Zaborowskiej, gdzie doszło do bitwy 14 kwietnia 1863 r. Miejscowa tradycja utrzymuje, że ciężko ranny dowódca oddziału został zabrany z pola bitwy przez miejscowego dziedzica i ukryty przed Rosjanami. Ponieważ jednak w wyniku poniesionych ran zmarł, pochowano go we wsi pod krzyżem, przy drodze na Paśniki. Tradycja nazywa dowódcę oddziału powstańczego pseudonimem „Kurza Łapka”.

Dwukrotnie wieś była niszczona w okresie II wojny światowej: podczas walk we wrześniu 1939 r. i w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy stacjonował tu batalion RONA, wzmocniony artylerią, atakujący pozycje partyzanckie pod Pociechą. Żołdacy dopuszczali się morderstw i gwałtów. W nocy 2/3 września 1944 śmiały wypad oddziału pod dowództwem por. Adolfa Pilcha „Doliny” spowodował zupełną zagładę tego batalionu, zdobyto broń, zapas amunicji i żywności. W centrum wsi, przy pętli autobusowej znajduje się głaz-pomnik poświęcony partyzantom Grupy „Kampinos” i mieszkańcom poległym podczas wojny.

Na płd.-wsch. krańcu wsi znajduje się oczyszczalnia ścieków i zbiornik retencyjny „Mokre Łąki” zbudowany w latach 2005-2007.

Truskaw jest jednym z ulubionych przez turystów punktów wypadowych do Puszczy Kampinoskiej

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mokre_Łąki_(zbiornik)

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...