Kanał Łasica

Nowa Dąbrowa
52°19'36"N 20°34'25"E (52.326735, 20.573766)
71 m n. p. m.

Główny ciek wodny Puszczy Kampinoskiej o dł. ok. 35 km. W II poł. XIX w. przez płn. pas bagienny Puszczy Kampinoskiej przekopano prosty kanał w celu odprowadzenia nadmiaru wody do Bzury. Była to część prac melioracyjnych prowadzonych na terenie puszczy aż do lat 70-tych XX w. W ramach tych działań wykonano na południu Kanał Zaborowski wpadający do Łasicy koło Nowej Dąbrowy oraz Olszowiecki łączący się z Łasicą w rejonie nie istniejącej wsi Elżbietów a na północy Kanał Kromnowski zbierający wody z tarasu Wisły i odprowadzający je bezpośrednio do Bzury w okolicy Tułowic oraz Kanał Ł-9 płynący niemal równolegle do Łasicy i uchodzący do niej na zach. od Górek.

Wszystkie te kanały przyczyniły się w znacznym stopniu do obniżenia wód gruntowych i osuszenia bagien, torfowisk i turzycowisk. W dzisiejszej dobie, wobec niedoboru wody próbuje się temu zaradzić budując na kanałach jazy i zastawki. Czynnikiem sprzyjającym podniesieniu się poziomu wody jest zarastanie kanałów (od lat nie są czyszczone), co z kolei powoduje protesty mieszkańców wobec zalewania upraw i piwnic. W niektórych miejscach osiedliły się także bobry budując swoje tamy.

W latach II wojny światowej Niemcy utworzyli na Łasicy granicę między ziemiami wcielonymi do Rzeszy a Generalnym Gubernatorstwem. Obecnie na odcinku od lokalnej drogi Łosia Wólka-Kolonia Janówek do szosy nr 579 Łasica jest północną granicą Kampinoskiego PN. Na płn. od niej rozciąga się Obszar Ochrony Krajobrazowej.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...