Jedna z najdłuższych rzek Polski (484 km długości, z tego 448 km w Polsce) ma swoje źródła na Białorusi w uroczysku Orłowo we wschodniej części Puszczy Białowieskiej. Jej nazwa pochodzi od słowa „nur” wywodzącym się z języka praindoeuropejskiego a oznaczającego wodę lub rzekę.
Do Polski wpływa w rejonie Siemianówki, gdzie w l. 1977-90 zbudowano zbiornik wodny o pow. 32,5 km2 (przy maks. spiętrzeniu wody), spiętrzając wodę tamą ziemno-betonową w miejscowości Bondary.
Jest rzeką nizinną tworzącą rozległe doliny, torfowiska, bagna. Należy do rzek anastomozujących tzn. płynących licznymi rozgałęziającymi się i łączącymi korytami. Najpiękniejsze fragmenty doliny na odcinku od Suraża do Rzędzian objęte zostały ochroną w Narwiańskim Parku Narodowym. Ze względu na splątane koryta i rozległe trzcinowiska Park ten nazywany bywa „polską amazonią”. W rejonie Wizny łączy się z Biebrzą (Biebrzański Park Narodowy) i w dalszym odcinku płynie głęboko wciętą doliną chronioną w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi.
W pobliżu Serocka łączy się z Bugiem, który jest rzeką dłuższą (772 km) i przez wiele lat dominował pogląd, że to Narew wpada do Bugu. Jednak fakt, że Narew płynie prosto a Bug wpływa do niej niemal pod kątem prostym oraz że wody Bugu rozmywają się w ciemnych wodach Narwi spowodował przyjęcie jej jako rzeki ważniejszej. W 1963 r. przegrodzono rzekę tamą ziemno-betonową w miejscowości Dębe piętrząc wody rzeki o ok. 5,5 m i tworząc Jezioro Zegrzyńskie o pow. 30,3 km2. Na tamie zbudowano elektrownię wodną o mocy 20 MW. Spiętrzenie spowodowało podniesienie poziomu wody (tzw. „cofkę”) na dł. 41 km. Około 20 km poniżej zapory Narew uchodzi do Wisły w Nowym Dworze Mazowieckim.
Narew niemal na całej długości zachowała naturalny charakter tworząc liczne rozlewiska, meandry, często zmieniając kierunek. Jej wody oceniono na drugą i trzecią klasę czystości, na znacznych odcinkach jest objęta ochroną w parkach narodowych, krajobrazowych, obszarach Natura 2000. Jest ostoją ptactwa wodnego i innych zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym i bagiennym.
Ważniejsze prawe dopływy to: Supraśl, Biebrza, Pisa, Rozoga, Omulew, Orzyc, Pełta, Wkra. Dopływy lewe: Narewka, Ślina, Bug, Rządza.
Ważniejsze miejscowości leżące nad Narwią: Siemianówka, Suraż, Choroszcz, Tykocin, Strękowa Góra, Wizna, Drozdowo, Łomża, Nowogród, Ostrołęka, Różan, Pułtusk, Serock, Nowy Dwór Mazowiecki.
Źródło: Glinka Tadeusz i inni. Mazowsze Północne. Przewodnik. SiT Warszawa 1999.
Internet: http://jezioro.com.pl/rzeki/rzeka.html?id=38