Kanał Żerański

Nieporęt
52°25'14"N 21°02'19"E (52.420596, 21.038644)
81 m n. p. m.

W XVII w. uregulowano stosunki wodne w puszczy, osuszając bagniste rozlewiska rzeczki Długiej i tworząc na polecenie Zygmunta III tzw. Kanał Królewski łączący Zamek w Warszawie z nieporęcką rezydencją myśliwską Wazów.

Wraz ze stworzeniem Jeziora Zegrzyńskiego w latach 1958-1963 został wybudowany na trasie starego kanału Kanał Żerański o długości 17,6 km. Łączy Jezioro Zegrzyńskie z Wisłą za pomocą śluzy imienia inż. Tadeusza Tillingera, zasłużonego profesora Politechniki Warszawskiej. Komory dwustronnej śluzy mogą pracować przy zmiennych poziomach wody, raz wyższej od strony portu, a niekiedy wyższej od strony Wisły. Dzięki temu jest to unikalny obiekt hydrotechniczny w Polsce.

Obecnie ważny szlak transportowy, którym m.in. przewozi się znad Narwi żwir dla budownictwa warszawskiego, eksploatowany z wyrobisk pomiędzy Różanem a Pułtuskiem.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...