Wieś Zalesie Górne

Zalesie Górne
52°01'30"N 21°01'53"E (52.025199, 21.031659)
114 m n. p. m.

Najpopularniejsza miejscowość turystyczna w Lasach Chojnowskich, osiedle domów jednorodzinnych i letniskowych w typie miasta-ogrodu, zaprojektowane w starym drzewostanie sosnowo-dębowym. Mieści się przy linii kolejowej z Warszawy do Radomia i jest znaczącym węzłem szlaków turystycznych. W najbliższej okolicy znajduje się dolinka rzeczki Zielonej (Czarnej) bogatej w stawy, a pomiędzy nią i osiedlem piaszczyste wydmy. Uliczki Zalesia noszą fikuśne nazwy, np. Leśnych Boginek, Wiekowej Sosny, Sinych Mgieł, Sarenek, Młodych Wilcząt.

Nad stawami mamy popularny ośrodek wczasów świątecznych o peerelowskich korzeniach, z kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu pływającego, placami sportowymi, barem i kawiarenką, a także polem namiotowym i możliwością noclegu w domkach.

Zalesie Górne zostało założone po 1930 r. Gdy w 1933 r. rozpoczęto budowę linii kolejowej do Radomia, na jej pierwszym odcinku zaprojektowano niewiele stacji (Piaseczno, Chynów, Warka). Stacja w Zalesiu Górnym powstała jedynie z tej przyczyny, że koszty budowy i zatrudnienia zawiadowcy zgodził się ponieść obywatel tego osiedla, J. W. Wisłocki. Pierwszy pociąg zatrzymał się na stacji w Zalesiu 25 listopada 1934 r. w uroczystości przekazania budynku stacyjnego uczestniczył ówczesny premier Leon Kozłowski. W tym samym roku rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Przyjaciół Zalesia Górnego, które wydawało własne czasopismo „Nowoczesne Osiedle”. Do najważniejszych wydarzeń, jakimi żyło Zalesie w tym czasie, należał przejazd pociągu z trumną marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 r.

Kościół parafialny w Zalesiu Górnym jest współczesną budowlą murowaną o drewnianym stropie. Jego zachodnią boczną nawę stanowi zabytkowy kościółek z drewna sosnowego, zbudowany w latach 1938-39, gdy osiedle dopiero się budowało; w jego ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający legendę św. Huberta. Zostały także chrzcielnica i drewniany wystrój wnętrza – dzieło miejscowych rzemieślników z inż. Janem Dobiesławem Sobolewskim na czele. W nowym kościele zamontowano witraże fundowane przez dawnych parafian m.in. z USA i Francji. Na wschodniej ścianie jest fragment barokowego ołtarza podarowany przez społeczność włoskiej diecezji z Udine. Po północnej stronie kościoła współczesny pomnik św. Huberta. Na południe od kościoła, przy rozgałęzieniu ulic, wyjątkowych rozmiarów stara sosna pospolita.

Największą atrakcją okolic Zalesia Górnego jest dorodny las, w dużej części wysokopienny starodrzew. Wśród lasu kryje się kilka miejsc o znaczeniu historycznym, które zobaczyć trzeba.

Dojazd: Pociągi linii Warszawa-Radom. Kilka parkingów niestrzeżonych, niektóre w sezonie letnim płatne, m.in. nad stawem przy szosie z Pilawy. Prywatne autobusy linii Roj-Bus z pętli Metro Wilanowska (relacji Jeziórko). Autobusy PKS z Piaseczna.

Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zalesie_G%C3%B3rne

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...