Pierwsza osada powstała poprzez zalesienie nieużytków okolic Warszawy z funduszy publicznych Królestwa Polskiego. W końcu XIX w. istniał folwark Kałuszyna vel Magdalenka, było tu wtedy 10 drewnianych budynków. w obecnej postaci Magdalenka powstała na początku lat 30. XX wieku na skutek działań ówczesnego właściciela dóbr Piotra Dmowskiego, który postanowił o regularnej parcelacji swojej posiadłości, chcąc stworzyć wzorcowe osiedle mieszkaniowe. W rezultacie jego inicjatywy, wyznaczono drogi, jak i miejsca na obiekty użyteczności publicznej. Przed wybuchem II wojny światowej doprowadzono do parcelacji tylko części działek. Podział ten nie zmienił się do dnia dzisiejszego, na skutek czego wszystkie, całkowicie zalesione działki w starej części Magdalenki mają równą powierzchnię 1800-1900 m2. Obecnie większość starej części Magdalenki zabudowana jest głównie nowymi lub odnowionymi domami wysokiego standardu.
W 1934 r. erygowano parafię św. Marii Magdaleny. W latach 1938-39 wzniesiono kościół. Od lat 80-tych XX w. działa tu dom rekolekcyjny Centrum Formacji „Wieczernik”.
Zimą i wiosną 1989 r. (pierwsze rozmowy odbyły się jesienią roku 1988) w Magdalence, w willi należącej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odbywały się rozmowy między stroną rządową a środowiskiem „Solidarności”, które doprowadziły do tzw. „okrągłego stołu”. Spotkania odbywały się również podczas trwania „okrągłego stołu” dla przygotowania wspólnego stanowiska przyjmowanego później w obradach.
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Magdalenka_%28województwo_mazowieckie%29