Wieś Nadliwie

Nadliwie
52°33'03"N 21°35'34"E (52.550927, 21.592924)
94 m n. p. m.

Niewielka wieś leżąca na lewym brzegu Liwca, przy lokalnej drodze Kamieńczyk-Urle, ok. 10 km na płd.-wsch. od Wyszkowa.

Letniskowa kariera dolnego odcinka Liwca od Urli do Kamieńczyka rozpoczęła się w okresie międzywojennym, kiedy zapanowała moda na wyjazdy pod miasto; w środowisku warszawskiej socjety w dobrym tonie było mieć leśny domek, czy nawet willę. Płytka, szeroko rozlana rzeka o piaszczystym dnie i dogodnym dojściu na naturalne plaże oraz kompleksy grzybnych lasów tworzyły doskonałe miejsce dla letniego wypoczynku.

Nadliwie zwane wcześniej Strachowskimi Górami (najwyższa wydma na terenie wsi ma 112 m n.p.m.) odkryli warszawscy cykliści. Zakupili tutejsze „piaski i laski” i wkrótce powstały pierwsze domki, a nawet wybudowano kort tenisowy. Przed II wojną światową, (a i po wojnie), w domu pań Wolińskich kilkakrotnie, w okresach letnich wypoczywał pisarz Melchior Wańkowicz (1892-1974). Nieco dalej na płn., w Halinie, prowadzono elegancki pensjonat w dworku, który w 1905 r. wybudował dla swojej ukochanej carski generał. W Nadliwiu miał również swój dom poeta Stanisław Grochowiak (1934-76), w którym mieszka do dziś i wystawia swoje prace jego towarzyszka życia – malarka Maria Sołtyk.

We wsi funkcjonuje ogólnodostępny ośrodek wypoczynkowy.

 

Źródło: Tadeusz Glinka, Marian Kamiński, Marek Piasecki, Krzysztof Przygoda, Andrzej Walenciak „Podlasie przewodnik”, Sport i Turystyka, 1998 r.

Lechosław Herz „Puszcza Kamieniecka i Biała” , Rewasz, 2005

Internet: http://www.wyszkow.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=489

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Pobierz aplikację
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...