Wieś Koszelanka

Koszelanka
52°33'53"N 21°36'07"E (52.564768, 21.601962)
93 m n. p. m.

Miejscowość położona w gminie Łochów nad rzeką Liwiec, ok. 7 km na płn.-zach. od Łochowa.

Leży na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, należącego również do obszarów Natura 2000. Letniskowa kariera dolnego odcinka Liwca od Urli do Kamieńczyka rozpoczęła się w okresie międzywojennym, kiedy zapanowała moda na wyjazdy pod miasto; w środowisku warszawskiej socjety w dobrym tonie było mieć leśny domek, czy nawet willę. Płytka, szeroko rozlana rzeka o piaszczystym dnie i dogodnym dojściu na naturalne plaże oraz kompleksy grzybnych lasów tworzyły doskonałe miejsce dla letniego wypoczynku. Według opisu z roku 1930 w czasopiśmie krajoznawczym, „rosły nad rzeką stare bory sosnowe, gęsto przetykane grabami i dębami, pełne tajemniczych jeziorek, podszyte jałowcem i paprocią, usłane mchami i borówkami... Wąskim tylko pasem złociły się pola i kwieciły łąki, obrzeżone piachami, dźwiganymi tu i ówdzie przez szeroko rozlany Liwiec. Koszelanka była samodzielnym, odciętym od świata zakątkiem…”

Znakomity mikroklimat, malownicze, naturalne krajobrazy, dogodne, piaszczyste kąpielisko rzeczne spowodowały rozwój osiedla jako miejsca letniskowego – powstawały w okolicy domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne i kilka ośrodków wypoczynkowych.

Po drugiej stronie Liwca znajduje się Sanktuarium Maryjne w Loretto.

Na polanie koło Koszelanki rosną stare dęby i okazała sosna, natomiast dwa kilometry na wsch. znajduje się rezerwat przyrody „Las Parowy”.

Źródło: Lechosław Herz, Puszcze Kamieniecka i Biała przewodnik dla dociekliwych, Rewasz, 2005

Adam Czarnowski, „Kilka dni nad Liwcem”, Barbakan, nr 23/1997

Internet: http://www.lochow-koszelanka.nlot.pl/pl/site/o-nas-98.htm

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...