Miejscowość położona w gminie Łochów nad rzeką Liwiec, ok. 7 km na płn.-zach. od Łochowa.
Leży na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, należącego również do obszarów Natura 2000. Letniskowa kariera dolnego odcinka Liwca od Urli do Kamieńczyka rozpoczęła się w okresie międzywojennym, kiedy zapanowała moda na wyjazdy pod miasto; w środowisku warszawskiej socjety w dobrym tonie było mieć leśny domek, czy nawet willę. Płytka, szeroko rozlana rzeka o piaszczystym dnie i dogodnym dojściu na naturalne plaże oraz kompleksy grzybnych lasów tworzyły doskonałe miejsce dla letniego wypoczynku. Według opisu z roku 1930 w czasopiśmie krajoznawczym, „rosły nad rzeką stare bory sosnowe, gęsto przetykane grabami i dębami, pełne tajemniczych jeziorek, podszyte jałowcem i paprocią, usłane mchami i borówkami... Wąskim tylko pasem złociły się pola i kwieciły łąki, obrzeżone piachami, dźwiganymi tu i ówdzie przez szeroko rozlany Liwiec. Koszelanka była samodzielnym, odciętym od świata zakątkiem…”
Znakomity mikroklimat, malownicze, naturalne krajobrazy, dogodne, piaszczyste kąpielisko rzeczne spowodowały rozwój osiedla jako miejsca letniskowego – powstawały w okolicy domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne i kilka ośrodków wypoczynkowych.
Po drugiej stronie Liwca znajduje się Sanktuarium Maryjne w Loretto.
Na polanie koło Koszelanki rosną stare dęby i okazała sosna, natomiast dwa kilometry na wsch. znajduje się rezerwat przyrody „Las Parowy”.
Źródło: Lechosław Herz, Puszcze Kamieniecka i Biała przewodnik dla dociekliwych, Rewasz, 2005
Adam Czarnowski, „Kilka dni nad Liwcem”, Barbakan, nr 23/1997
Internet: http://www.lochow-koszelanka.nlot.pl/pl/site/o-nas-98.htm