Wieś Jerzyska

Jerzyska
52°34'48"N 21°41'24"E (52.580205, 21.690138)
97 m n. p. m.

Niewielka wieś (ok. 100 mieszkańców) położona w centrum dawnej Puszczy Kamienieckiej, ok. 5 km na północ od Łochowa.

W połowie XIX w. istniał tu, należący do dóbr Kołodziąża folwark z zakładem do wytwarzania terpentyny, smoły pakówki i węgla drzewnego. W leśniczówce, w pobliżu której znajduje się wiele okazów pomnikowych dębów, wielokrotnie przebywał znakomity pisarz i znany myśliwy – Julian Ejsmond. Swoje pobyty w tych okolicach opisał w „Moich przygodach łowieckich”.

Ok. 2 km na zachód od wsi, w lesie, znajduje się pomnik, poświęcony poległym i rozstrzelanym tu w połowie sierpnia 1944 r. żołnierzom z AK, NSZ oraz Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” z Wołomina. Pomnik wzniesiony został wg projektu uczestnika bitwy Henryka Drzewińskiego. W znajdującej się za nim mogile z brzozowym krzyżem spoczywa 11 żołnierzy rozstrzelanych przez żołnierzy niemieckich 15 sierpnia 1944 r. Na mogile odznaka POS Jerzyki – organizacji powstałej w 1939 r., której organizatorem i komendantem był Jerzy Strzałkowski ps. „Jerzy”, „Sybiarak”.

Na północ od wsi znajduje się osiedle działek rekreacyjnych.

Źródło: Tadeusz Glinka, Marian Kamiński, Marek Piasecki, Krzysztof Przygoda, Andrzej Walenciak, „Przewodnik Mazowsze Północne”, Sport i Turystyka, 1998

Lechosław Herz, „Puszcze Kamieniecka i Biała przewodnik dla dociekliwych, Rewasz, 2005

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzyska

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...