Wieś Kuklówka Radziejowicka

Kuklówka Radziejowicka
52°02'38"N 20°35'27"E (52.043948, 20.590838)
129 m n. p. m.

Kuklówka Radziejowicka – wieś w gminie Radziejowice, nad rzeką Pisią Tuczną. Rzeka nazywała się najpierw Petrykoską, potem Kuklówką, a od 1533 r. Tuczną od młynarza Stanisława Thuczny. Najstarsze wzmianki dotyczące wsi pochodzą z 1452 r. Pomiędzy Kuklówką Radziejowicką, a Kuklówką Zarzeczną na rzece Pisi Tucznej spiętrzony był staw, którego wody napędzały młyn należący do rodziny Nidzińskich. Młyn w ramach restrykcji okupantów niemieckich został spalony w 1941 r. Po stawie pozostały fragmenty grobli i betonowy jaz. Wieś na wschodnim krańcu graniczyła z młynem Dobiegała, należącym do rodziny Golianów, również zlokalizowanym na rzece Pisi Tucznej. Znajduje się tu Szkoła Podstawowa im. Józefa Chełmońskiego z izbą pamięci. Ze wsi rozciąga się widok na drewniany dworek malarza, położony na łagodnym zboczu po płn. stronie rzeki.

Obecnie największą atrakcją Kuklówki Radziejowickiej jest prywatne Muzeum Lwowa i Kresów powstałe w 2007 r. z inicjatywy jego właścicieli – Aleksandry i Bogdana Biniszewskich oraz prof. Tadeusza Łodziana i Jerzego Janickiego. Początkowo było to muzeum fundacji, w 2011 r. nadano mu regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Siedzibą muzeum jest bardzo wiernie odtworzona kopia dworu kresowego z 1827 r. – rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki. W alkierzowym dworze z podwójnym dachem polskim, krytym wiórem osikowym zwiedzającym udostępniony jest parter dworu: antyszambra –elegancki pokoik, do którego wprowadzano gości, kancelaria, nazywana pokojem Marszałka (z powodu dużej ilości pamiątek po Piłsudskim), salon z fortepianem, biblioteka oraz kuchnia z lwowską porcelaną. Są także sypialnie, rzadko pokazywane zwiedzającym, które służą za pokoje gościnne. Muzeum Biniszewskich jest bowiem mieszkaniem służącym na co dzień domownikom. We wszystkich pomieszczeniach znaleźć można mnóstwo eksponatów z epoki. Wiele prywatnych osób przekazywało i wciąż przekazuje pamiątki do muzeum, tak, że lista eksponatów wciąż się zmienia i jest unikatowa w skali kraju. Ponad 90% zbiorów i pamiątek pochodzi z Lwowa. Znajdują się tu m.in. płótna z katafalku ks. Józefa Poniatowskiego, odezwy obrony Lwowa z 1918 r., oryginalna lampa naftowa Łukasiewicza, oryginalna porcelana, rzeźby, obrazy, pamiątki wojenne, oryginalna „maciejówka” żołnierza z I Kadrowej Józefa Piłsudskiego, który wyruszył z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r., kożuch huculski, lampa do fiakra lwowskiego, przedwojenne matryce z orłami do pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, (który we Lwowie nigdy nie stanął), jedyny ocalały egzemplarz pralki z końca XIX w. firmy „Warszawski”, maszyna do pisania Jerzego Janickiego – na niej powstały pierwsze odcinki ,,Polskich dróg” i ,,Domu” i wiele innych. Dumą właścicieli jest biblioteka zawierająca ok. 8 tys. woluminów. Najstarsze książki dotyczące Lwowa pochodzą z 1830 r. Są tu niemal wszystkie wydawnictwa lwowskie (przedwojenne) z historii języka polskiego, a także niemal cała literatura piękna polska, francuska, rosyjska, czeska i inne. Do zbiorów należy kolekcja polskiej prasy lwowskiej od 1820 r., druki ulotne, reklamowe, dokumenty (najstarszy dot. Lwowa z 1721 r.). Jest także kolekcja licząca kilka tysięcy pocztówek i zdjęć związanych ze Lwowem oraz zbiory teatralne – oczywiście pochodzące z lwowskich teatrów.

Muzeum wkrótce stanie się częścią skansenu „Zaścianek Kresowy”. Jego bazę stanowią już dziś dostępne do zwiedzania dwór, stodoła wybudowana wg projektu rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego z 1916 r., kurnik oraz stajnie huculskie. Do skansenu sprowadzona zostanie z Zakopanego oryginalna willa „Turnia” projektu Witkiewicza, wybudowana przez słynnego cieślę Obrachtę. Przebywali w niej m.in. Makuszyński, Modrzejewska, Piłsudski i wiele innych znamienitych postaci z historii i kultury polskiej.

Muzeum Lwowa i Kresów od momentu powstania organizuje wystawy i koncerty z udziałem wybitnych polskich artystów. Wśród wystaw były m.in. „Dzieje książek i prasy we Lwowie od 1830”, „Kobieta na Kresach”, „Święta Bożego Narodzenia na Kresach”, „Polscy Ormianie”, „Powstanie i obrona Lwowa 1918-1920”, „Ułani Jazłowieccy”. Odbył się cykl spotkań słowno-muzycznych poświęconych mniejszościom narodowym mieszkającym na Kresach, na których zaprezentowano kulturę Ormian, Szkotów, Węgrów, Francuzów, Rosjan – wszystkie z udziałem ambasadorów lub akredytowanych przedstawicieli ambasad. W cyklu promocyjnym znalazły się książki „Lwowska noc” W. Helaka, „Dziewczęta w Maciejówkach” H. Jankowskiego, „Trylogia Kresowa” Stanisława Srokowskiego, „Polskie miłości” Andrzeja Mularczyka czy „Ukraiński nacjonalizm” prof. Lucyny Kulińskiej. Wśród gości muzeum byli m.in. Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska, Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, przedstawiciele środowisk polonijnych z Australii, Kanady, Rosji, Brazylii, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, Marszałek Struzik, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Drohobyckiej, wybitni muzycy, naukowcy, dziennikarze i miłośnicy kultury kresowej.

Źródło: Kumór Janusz. Między Rawką a Utratą, Krajowa Agencja Wydawnicza Warszawa 1978.

Internet: http://www.muzeumlwowa.pl/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuklówka_Radziejowicka

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...