Adamów – wieś w gminie Radziejowice w powiecie żyrardowskim nad rzeczką Pisią Tuczną i strugą Ruczaj. Graniczy z wsią Kuklówka Radziejowicka.
Adamów powstał po 1864 r. po wycięciu Puszczy Jaktorowskiej i przeprowadzeniu komasacji, istniejącej od 1579 r. wsi Wólka Brzozokalska. Miejsce urodzenia i życia Jana Siwca – wybitnego posła do Sejmu II RP i działacza społecznego zwanego „ambasadorem wsi polskiej”. W czasie okupacji hitlerowskiej we wrześniu 1943 r. w jego gospodarstwie w ramach akcji „Neon 4” przyjęto zrzut skoczków spadochronowych – „cichociemnych”, w skład którego wchodzili dowódca kpt. naw. Stanisław Król, por. Bolesław Polończyk „Kryształ”, ppor. Fryderyk Serafiński „Drabina” oraz kpt. Elżbieta Zawadzka „Zo”, kurier KG AK (w powstaniu warszawskim jedyna kobieta w Wojskowej Służbie Kobiet).
W zbiorowej mogile z czasów II wojny światowej w lesie nieopodal wsi pochowano poległych w walkach z hitlerowskim okupantem partyzantów, którzy zasłynęli z wielu odważnych akcji w okolicach Kuklówki. Oddział działał pod przywództwem Czecha Jiri Moudrego (dostał polskie nazwisko Jerzy Niedoszyński i pseudonim, „Pepik”), który prawdopodobnie uciekł z Wehrmachtu. Przy ul. Nowiny i Przeciwczołgowej znajdują się pozostałości niemieckich rowów przeciwczołgowych wykonanych przez okolicznych mieszkańców w 1944 r. W 1945 r. przez wieś przetoczyły się oddziały karne 61 rosyjskiej Armii Uderzeniowej, rabując mieszkańców. Na końcu Adamowa oryginalna drewniana rosyjska „dacza” z końca XIX w. oraz ruiny zabudowań gospodarczych z 1909 r. z zegarem słonecznym na szczycie elewacji. Kompleks był własnością rosyjskiego sędziego, który otrzymał go w nagrodę za tłumienie powstania styczniowego. Obecnie jest to miejscowość rekreacyjna. Rosną stare drzewa – pomniki przyrody: dąb „Maciej” o obwodzie pnia ok. 4,5 m, pod którym siadał malarz Józef Chełmoński z pobliskiej Kuklówki oraz dąb „Kazimierz”, buk i zabytkowa aleja lipowa z pocz. XX w. W latach 50-tych XX w. syn posła, arch. Andrzej Siwiec wytyczał okoliczne szlaki turystyczne, po których można wędrować do dziś, a w latach 70-tych z jego inicjatywy wprowadzono nazewnictwo ulic, nawiązujące do historii wsi.