Miasto Tarczyn

Tarczyn
51°58'49"N 20°50'01"E (51.980429, 20.833739)
148 m n. p. m.

 

Miasto położone nad doliną Tarczynki, przy drodze nr 7 Warszawa- Kraków.

Prawa miejskie uzyskał w 1353 z rąk księcia mazowieckiego Kazimierza I. Po upadku powstania styczniowego Tarczyn utracił je, a odzyskał 1 stycznia 2003, po 134 latach. W tym samym roku odłączył się od powiatu grójeckiego i przyłączył do piaseczyńskiego.

W 1898 r. uruchomiono kolejkę wąskotorową łączącą Tarczyn z Grójcem i Warszawą, w 1953 kolej normalnotorową Łuków-Skierniewice. W 1966 r. powstały Mazowieckie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego.

Godnym polecenia dla turystów, jest piękny kościół z XVI w., pw. św. Mikołaja, zbudowany w stylu gotyckim. Parafia erygowana była w XIV w., kiedy dokładnie powstał kościół nie wiadomo. Gotycka budowla została przebudowana, wydłużona i zbarokizowana w latach 1623-30 dzięki staraniom Gabriela Władysławskiego, sekretarza królewskiego a zarazem proboszcza warszawskiego i tarczyńskiego. W tamtym czasie kościół posiadał dwie kaplice: św. Anny fundowaną w XVI w. przez Jana i Mariannę Mokronowskich (została zamieniona na kruchtę) oraz św. Stanisława z fundacji ks. Adama Chełkowskiego (została rozebrana). W 1704 r. kościół został zniszczony podczas pożaru miasta. W dziesięć lat później podniósł go z ruiny ówczesny proboszcz, a później biskup chełmiński Kazimierz Szczuka.

Świątynia ma pięć ołtarzy; główny, z obrazem Niepokalanego Poczęcia NMP ma charakter neogotycki, pozostałe barokowe. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Tarczyńskiej. XIX-wieczne organy pochodzą z pracowni Józefa Szymańskiego a zostały umiejętnie wkomponowane w XVII-wieczny prospekt organowy. We wnętrzu znajdują się liczne epitafia zasłużonych kapłanów.

Klasycystyczna dzwonnica pochodzi z XIX w. Znajdują się w niej trzy dzwony: „Św. Trójca” z 1841 r. oraz „Maria” i „Mikołaj” z 1974 r.

Na Rynku lekko opadającym ku dolinie Tarczynki znajduje się pomnik ku czci poległych w 1920 r. żołnierzy-mieszkańców Tarczyna.

Jest też fontanna z kamiennym jabłkiem – symbolem tego sadowniczego regionu.

Z Tarczynem związana jest m.in. Irena Sendlerowa (1910–2008), mieszkanka tego miasta w latach międzywojennych, która podczas II wojny światowej uratowała z getta warszawskiego ok. 2.500 dzieci żydowskich. Została odznaczona m.in. Orderem Orła Białego, medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” i Orderem Uśmiechu. Była zgłoszoną polską kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Internet: http://www.tarczyn.pl/527-HistoriaTarczyna.htm

http://parafia-tarczyn.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...