Wieś Otrębusy

Otrębusy
52°07'42"N 20°45'39"E (52.128411, 20.760959)
101 m n. p. m.

Duża wieś (ok. 2.500 mieszkańców) leżąca przy skrzyżowaniu dróg nr 719 Warszawa-Żyrardów i 720 Błonie-Nadarzyn i przy linii WKD.

Pierwsze wzmianki o wsi Otrambusche pochodzą z XVI w., ale założono ją prawdopodobnie dwieście lat wcześniej. Przez wiele lat był to skromny majątek szlachecki. Pod koniec XIX w. zaczęto sprzedawać działki. Powstała wtedy idea stworzenia osady letniskowej i leczniczej. Stopniowo napływała ludność, powstawały nowe domy, szczególnie po uruchomieniu w 1927 r. Elektrycznej Kolei Dojazdowej. Jednym z większych ośrodków był dwór w Karolinie, w którym w 1948 r. Tadeusz Sygietyński założył Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Obecnie Otrębusy zatraciły charakter rolniczy i stały się podmiejskim osiedlem, którego mieszkańcy dojeżdżają do pracy w Warszawie.

Na terenie Otrębus działa kilka interesujących placówek muzealnych. W 1996 r. powstało przy ul. Natalińskiej 15 prywatne Muzeum Sztuki Ludowej stworzone przez prof. Mariana Pokropka, pracownika Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Na prywatnej posesji zebrał on niezwykłą kolekcję sztuki (rzeźba, malarstwo, wyroby plecione, wycinanki) najpierw w swoim domu, potem również w specjalnie zbudowanym pawilonie. Zorganizowano już ponad dwadzieścia wystaw tematycznych np.: „Szopki ludowe”, „Malarstwo na szkle”, „Barwy Śląska”, „Litewska sztuka ludowa”.

Zupełnie inny charakter ma Muzeum Motoryzacji i Techniki stworzone przez entuzjastę tej tematyki p. Zbigniewa Mikiciuka. Wieloletnia pasja zbierania starych pojazdów doprowadziła do utworzenia w 1995 r. muzeum, które na szczupłym terenie pokazuje niezwykłe ze względu na swoją historię oraz osoby właścicieli samochody. Można zobaczyć m.in.: Austina Six prezydenta Bieruta, Buicka Widcat Prymasa Wyszyńskiego, Jaguara Grażyny Szapołowskiej, pancernego Peugeota gen. Jaruzelskiego. Najstarszym autem nie tylko w muzeum, ale w ogóle w polskich zbiorach jest J.A.G. z 1897 r. Znaczna część eksponatów jest nie tylko sprawna technicznie, ale dopuszczona do ruchu. Poza ok. 300 samochodami zobaczyć można pojazdy pancerne (w tym rekonstrukcje czołgów z II wojny światowej), motocykle, radioodbiorniki, mundury, plakaty…

Trzecim muzeum jest działająca na terenie Karolina sala pamiątek zespołu „Mazowsze”.

Do obiektów zabytkowych zaliczyć trzeba poza dworem Karolin również tzw. Toeplitzówkę – dworek rodzinny Krzysztofa Teodora Toeplitza i XVIII-wieczny spichlerz, najstarszy obiekt Otrębus, pozostałość folwarku Elżbietówka. Atrakcje uzupełniają liczne pomniki przyrody w postaci alej i pojedynczych drzew.

Źródło: Wojciech Markert. Powiat pruszkowski. Przewodnik subiektywny. Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, 2006.

Internet: http://www.muzeumsztukiludowej.otrebusy.pl

http://www.muzeum-motoryzacji.com.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Otrębusy

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...