Miasto w centrum Puszczy Kozienickiej, nad Zagożdżonką, w miejscu dawnej wsi Zagożdżon. Pierwotnie osada, której rozwój jest związany z budową Państwowej Fabryki Prochu i Materiałów Kruszących w latach 20-tych XX w. Powstała z wsi Zagożdżon oraz Pionki i pierwotnie nosiła tę pierwszą nazwę. Zmieniono ją na Pionki w 1932 r. W 1954 r. osada otrzymuje prawa miejskie. Miasto było znaczącym ośrodkiem przemysłu chemicznego i drzewnego; tu także mieściła się największa w kraju fabryka płyt gramofonowych.
W Pionkach znajduje się neobarokowy kościół p.w. św. Barbary wybudowany w latach 1928-33 według projektu Stefana Szyllera. Jest to murowana, trójnawowa budowla na planie krzyża łacińskiego. W barokowym ołtarzu figura św. Barbary, patronki miasta. Pierwszy proboszcz parafii ks. Edward Ptaszyński był kapelanem Oddziału Wydzielonego WP mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”. Przy ul. Zakładowej znajduje się zabytkowy odnowiony budynek kasyna z okresu międzywojennego (obecnie siedziba Centrum Aktywności Lokalnej). Mieści się tu Izba Czarnej Płyty. W Pionkach znajduje się słup upamiętniający pobyt Kazimierza Jagiellończyka w Puszczy Kozienickiej (skrzyżowanie ulic T. Kościuszki i Zwoleńskiej). Ofiary drugiej wojny światowej upamiętniają pomniki: przy drodze na Zwoleń znajduje się pomnik „Gloria Victis” ku czci rozstrzelanych w 1944 r. partyzantów, przy Al. Jana Pawła II pomnik upamiętniający poległych w latach 1939-45, a przed bramą dawnych zakładów „Pronit” pomnik ku czci ofiar masowych egzekucji ludności polskiej i żydowskiej. Na Nowym Cmentarzu pomnik-mauzoleum ku czci poległych w czasie II wojny światowej. Swoją siedzibę w Pionkach ma Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwo Kozienice – przy siedzibie nadleśnictwa istnieje kompleks przyrodniczo-edukacyjny, w skład którego wchodzą: izba edukacji leśnej, arboretum, ekspozycja sprzętu leśnego i „Dęby Pamięci”. Arboretum powstało w 2004 r., zajmuje powierzchnię 22 arów. W kwaterach posadzono 26 gatunków drzew i 20 gatunków krzewów i krzewinek występujących na terenie puszczy Kozienickiej. Na południe od centrum miasta zbiornik rekreacyjny na Zagożdżonce – „Staw Górny”. Posiada powierzchnię 16 ha. Powstał w okresie budowy Zakładów Chemicznych. W latach 50. XX w. szkolili się na nim członkowie Ligi Przyjaciół Żołnierza. W 1976 r. zalew zmodernizowano.
Źródło: Puszcza Kozienicka, Compass, Kraków 2012. Sobol Ł., Kutyła E., Okolice Radomia. Puszcza Kozienicka cz. II, Radom 2012.
internet: http://www.pionki.pl