Wieś Komornica

Komornica
52°28'14"N 20°55'31"E (52.470818, 20.925454)
78 m n. p. m.

Wieś leżąca na płn.-zach. od Legionowa. Komornica to miejscowość typowo wypoczynkowa, z dostępem do Zalewu Zegrzyńskiego oddalonego o około 1,5 km. Wieś otaczają lasy i łąki. Na terenie Komornicy znajduje się hotel, sklep wielobranżowy, ferma strusi i dom weselny połączony z dyskoteką.

Najstarsze ślady osadnictwa odnalezione w okolicy pochodzą sprzed 8 tys. lat p.n.e. W okolicy na piaszczystych wydmach odnaleziono liczne stanowiska określone przez archeologów mianem kultury komornickiej. Zasięg tej kultury obejmuje nie tylko obecne granice Polski, ale również Niemcy, Danię, a nawet Szwecję. Na tzw. Górze Sztachera nad jez. Wieliszewskim odkryto mezolityczne obozowisko otwarte ze śladami pobytu myśliwych i rybaków sprzed siedmiu tys. lat. Odnaleziono liczne przedmioty kamienne – narzędzia z krzemienia (wyodrębniono np. półtylczaki krzemienne typu Komornica”) a także cmentarzysko z grobami kloszowymi.

Nazwę „kultura komornicka” wprowadził badacz mezolitu prof. Stefan Kozłowski.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_komornicka

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...