Wieś Kosewko

Kosewko
52°29'33"N 20°41'55"E (52.49272, 20.698877)
86 m n. p. m.

Jest to wieś nad Wkrą, leżąca ok. 4 km na płn.-zach. od centrum Pomiechówka.

Po Powstaniu Listopadowym, w odwet za pomoc udzielaną powstańcom zaborcy wysiedlili mieszkańców kilku wsi, w tym Kosewka i sąsiedniego Szczypiorna, na ich miejscu osadzając przybyszów z Rosji, z guberni pskowskiej.

Dziś jest to wieś o charakterze letniskowym, w latach PRL istniało tu kilka ośrodków wypoczynkowych z najbardziej znanym Domem Wypoczynkowym MSW i restauracją o nazwie „Młynarka”. Ta nazwa związana jest ze starym młynem stojącym niegdyś na lewym brzegu rzeki. Był budowlą drewnianą, trójkondygnacyjną, wspartą na kamiennej podmurówce. Jego osobliwością był system napędu: koło drewniane, ale umieszczone na pionowej osi. Na taki układ być może miał wpływ niezbyt wysoki poziom spiętrzenia wody. Zapora była dość prymitywna; składała się z szeregu drewnianych pali wzmocnionych gałęziami i obsypanych ziemią – przy takiej konstrukcji wymagała częstych napraw. Do młyna prowadziła brukowana droga. Na przyległej obszernej działce stał murowany dom (jeszcze istnieje), obok znajdował się sad. W pobliżu dawnej zapory znajduje się dziś kładka dla pieszych o konstrukcji kratownicowej. Zanim ją postawiono, saperzy w ramach ćwiczeń stawiali niemal co rok kładkę drewnianą, która była niszczona niemal co rok przez krę i przybór wody.

Zapewne nie przez kładkę, ale w bród przechodzili Wkrę żołnierze z 67 i 68 pp, którzy 15 sierpnia 1920 r. stoczyli zwycięską bitwę z bolszewikami w Goławicach. Przypomina o tym pomnik znajdujący się w nieco na północ położonym Borkowie.

Bezpośrednio na zach. od wsi znajduje się rezerwat przyrody „Dolina Wkry”.

Źródło: Glinka Tadeusz i inni. Mazowsze Północne. Przewodnik. SiT Warszawa 1999.

Grzegorz Jarosiński. Powiat nowodworski. Przewodnik subiektywny. Mazowiecki Instytut Kultury 2010.

Internet: http://www.kajaki-wkra.com/kosewko/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...