Rzeka Długa

Ossów
52°18'27"N 21°13'12"E (52.307619, 21.22015)
92 m n. p. m.

Rzeka Długa jest rzeką nizinną, przepływającą przez Równinę Wołomińską w woj. mazowieckim. W dolnym biegu, poniżej Marek znana jako Kanał Markowski. Jej długość wynosi ok. 47 km, a większymi dopływami są Czarna Struga i Zonza.

Rzeka ma źródła na północ od Mińska Mazowieckiego i płynąc na zachód przepływa przez Halinów (spiętrzona w postaci stawów), Okuniew, Zielonkę i Marki i wpada do Kanału Żerańskiego w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Pod koniec lat 70-tych ze względu na powodzie i wielokrotne podtopienia okolicznych miejscowości uregulowano ją na prawie 20-km biegu. Jednak kanał na odcinku Zielonka-Marki prawdopodobnie na zawsze zniszczył jej walory krajobrazowe. Intensywny rozwój zabudowy i nieuporządkowana gospodarka wodno-kanalizacyjna, zwłaszcza w rejonie Wołomina i Zielonki sprawiły, że jest obecnie bardzo zanieczyszczona. Aby poprawić istniejący stan trzy sąsiednie gminy – Marki, Kobyłka i Zielonka postanowiły działać razem w celu pozyskania unijnych funduszy na zagospodarowanie terenów o cennych walorach przyrodniczych i historycznych (nad rzeką Długą pod Ossowem stoczono dramatyczny i przełomowy bój w Bitwie Warszawskiej w 1920 r.) oraz uporządkowanie gospodarki wodnej wzdłuż koryta rzeki Długiej.

 

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82uga_(rzeka)

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...