Wieś (ok. 720 mieszkańców) położona nad rzeczką Długą, obecnie znajdująca się w gminie Halinów, ok. 3 km na wsch. od Sulejówka.
Powstała pod koniec XVI lub na początku XVII w. w wyniku podziału wsi Długa Wola na część szlachecką (obecny Okuniew) i kościelną. W 1445 r. we wsi erygowana została parafia rzymskokatolicka św. Anny.
W 2001 spłonął barokowy drewniany kościół rzymskokatolicki, a na jego miejscu wybudowano kościół murowany nawiązujący architektonicznie do spalonej świątyni. Z obiektów znajdujących się we wsi, do rejestru zabytków wpisano: dzwonnicę kościoła rzymskokatolickiego, konstrukcji słupowej, oszalowanej, krytą dachem krokwiowym pokrytym gontem, powstałą na przełomie XVI i XVII w., XIX-wieczną plebanię rzymskokatolicką, neogotycki kościół mariawicki z 1907 r., drewniany dwór z połowy XIX w. (przebudowany w XX w.), XIX wieczne czworaki. Ponadto pod opieką konserwatorską znajduje się park podworski oraz cmentarze: mariawicki i rzymskokatolicki, na którym znajdują się groby żołnierzy z września 1939 r.
Na przełomie XIX i XX w. był tu silny ośrodek ruchu mariawickiego. Obecnie w okolicach Długiej Kościelnej mieszka niewielka społeczność wiernych Kościoła Katolickiego Mariawitów.
Źródło: Paweł Ajdacki, Jacek Kałuszko „Otwock i okolice” PTTK Kraj, 2002
Tadeusz Glinka, Marian Kamiński, Marek Piasecki, Krzysztof Przygoda, Andrzej Walenciak „Mazowsze Północne przewodnik” Sport i Turystyka, 1998
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Długa_Kościelna
http://www.diecezja.waw.pl/dlugakoscielna/informacje/zawartosc/v_kat/historia