Rzeka Mienia

Golica
52°10'16"N 21°18'02"E (52.171163, 21.300721)
103 m n. p. m.

Rzeka o długości ok. 40 km, jej źródła znajdują się niedaleko Kałuszyna, uchodzi do Świdra w rejonie Emowa (na wsch. od Józefowa).

Początkowo płynie z lasu „Kępa” ku południowi, potem w okolicach wsi Mienia skręca na zachód, od południa omija Mińsk Mazowiecki (w przeszłości zwany „Menskiem”) przyjmując swój największy dopływ – Srebrną w rejonie wsi Podrudzie. W okolicach wsi Ruda napełnia rozległe Stawy Kroczkowe, przepływa przez Wiązownę, gdzie zupełnie zmienia swój charakter: z rozlewającej się pośród łąk na wąską strugę płynącą jarem o stromych zboczach. Od Wiązowny po ujście stanowi część rezerwatu „Świder”, którego głównym fragmentem jest rzeka Świder (pow. 238 ha).

Nazwa rzeki związana jest z metalicznymi błyskami w nurcie, bowiem w podłożu występuje ruda darniowa. Wzdłuż odcinka rezerwatowego prowadzi czerwony szlak pieszy – obwodnica warszawska. Nad brzegami można spotkać ślady żerowania bobrów.

 

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mienia_%28dopływ_Świdra%29

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...