Wieś Secymin-Nowiny

Secymin
52°22'09"N 20°25'33"E (52.369172, 20.425988)
71 m n. p. m.

Wieś położona na tarasie zalewowym Wisły, przy drodze nr 575 Kazuń-Kamion, ok. 8 km na zach. od Leoncina. Nazwa pochodzi zapewne od imienia Secem. Rozproszona zabudowa wsi łączy się z Nowinami, gdzie osiedlano się na „nowinach” czyli ziemi świeżo wydartej lasowi.

W XVIII w. powstały w tym rejonie „budy”, czyli osady ludzi zajmujących się produkcją węgla drzewnego. Nieco później osiedlano tu osadników mennonickich, (Holendrów i Niemców), którzy uciekając z Europy Zachodniej przed prześladowaniami, w Rzeczpospolitej znaleźli spokojne miejsce do życia. W 1791 r. powstała w Secyminie szkoła ewangelicka. W 1923 r. ewangelicy zbudowali drewniany zbór, po II wojnie światowej przejęty przez katolików. Wobec trudności czynionych przez władze nie doszło jednak do stworzenia stałej placówki duszpasterskiej. W l. 1991-95 zbudowano według projektu Jerzego Chlebińskiego i Andrzeja Krawczyka murowany kościół na terenie Nowin, poświęcony przez Prymasa Józefa Glempa 29 czerwca 1995 r. W kościele w ołtarzu głównym znajduje się kopia XVIII-wiecznego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem (nieznanego malarza), przywieziona po wojnie z Wołczyna. Obraz ten po konserwacji został w dniu 21 maja 2000 r. koronowany przez Prymasa Glempa, a kościół podniesiono do godności Sanktuarium Matki Bożej Radosnej Opiekunki Przyrody.

Jest to budowla murowana z drewnianą wieżą nad wejściem i dwuspadowym dachem. W bocznych ryzalitach znajdują się duże mozaiki z kolorowych kamyczków, w oknach witraże ze zwierzętami Puszczy Kampinoskiej.

Zbór poewangelicki stoi w pobliżu wału wiślanego. Jest to budowla drewniana, konstrukcji słupowej z zastrzałami, na węgłach belki łączone na „rybi ogon”. Od wsch. sześcioboczna wieżyczka, nad wejściem zdobiony snycerką daszek. W jednoprzestrzennym wnętrzu jest tylko wydzielona zabudową kruchta i nad nią chór wsparty częściowo na ośmiobocznych słupach. Obiekt został zakupiony od ewangelików i służy katolickiej wspólnocie parafialnej.

Naprzeciw murowany budynek dawnej pastorówki.

W pobliżu znajduje się dawny cmentarz mennonicki, ostatnio oczyszczony z zarośli, z zachowanymi nagrobkami z XIX i XX w.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska” Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 2012

Internet: http://gmina-leoncin.pl.tl/Parafia-Secymin-_-Nowiny.htm

http://www.drewnianemazowsze.pl/nowy-secymin-zbor/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Pobierz aplikację
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...