Wieś Ostrołęka

Ostrołęka
51°50'02"N 21°15'35"E (51.833921, 21.259927)
99 m n. p. m.

Ostrołęka leży w dolinie Pilicy, 8 km od Warki, przy starym Trakcie Królewskim (Droga Czerska) wiodącym z Warszawy przez Czersk, Konary, Ostrówek, Przylot, Ostrołękę, Pilicę, a dalej do Magnuszewa, Kozienic i Puław.

Jej nazwa nawiązuje do położenia na „ostrowie” – suchej wyspie wśród podmokłych łąk. Na przestrzeni dziejów Ostrołęka była własnością wielu szlacheckich rodów. W 1429 kasztelan czerski Wigand Ciołek oraz jego brat, biskup poznański, Stanisław, ufundowali tu gotycki kościół. Niestety nie zachował się do naszych czasów. Stąd pochodził słynny XV-wieczny siłacz Stanisław Ciołek, który –  jak głoszą opowieści – sam jeden wciągnął na wieżę kościoła Mariackiego w Krakowie dzwon, którego nawet 40 ludzi nie mogło podnieść. Był zaufanym dworzaninem króla Kazimierza Wielkiego. Poległ ok. 1356 z ręki Tatarów. Wspomina o nim w swych kronikach Jan Długosz. Uważa się, że Stanisław Ciołek został pochowany w podziemiach wareckiego kościoła farnego pw. św. Mikołaja Biskupa, jednak we wnętrzu świątyni nie zachował się żaden ślad potwierdzający istnienie pochówku siłacza.

W 1436 osada uzyskała prawa miejskie. Lokacja jednak nie udała się i do dzisiaj Ostrołęka pozostaje spokojną nadpilicką wsią. Autor pierwszego opisu Mazowsza, Jędrzej Święcicki, ożeniony z Małgorzatą Ciołkówną, stał się w końcu XVI w. kolejnym właścicielem Ostrołęki. W XVIII w. wieś należała do rodziny Morsztynów. Po trzecim rozbiorze Polski znalazła się w zaborze pruskim, a parafia Ostrołęka w nowo powołanej diecezji warszawskiej. W 1921 nastąpiła parcelacja majątku. W czasie walk na przyczółku warecko-magnuszewskim Ostrołęka została poważnie zniszczona, a podczas ofensywy styczniowej w 1945 zniknęła z powierzchni ziemi. Po wojnie wieś i kościół pw. Ofiarowania N.M.P. odbudowano. Nie zachowało się tu zbyt wiele pamiątek przeszłości. Jednak warto zwrócić uwagę na XIX-wieczne ogrodzenie cmentarza z czterema narożnymi kapliczkami ewangelistów. Na cmentarzu znajduje się skromny klasycystyczny grób Franciszka Lessela (1779-1838), w jednej osobie kompozytora, pianisty, pedagoga i plenipotenta dóbr księżnej Marii Wirtemberskiej w pobliskiej Pilicy, który w l. 1823-1836 zaprojektował i urządził dla niej jeden z najpiękniejszych parków romantycznych w ówczesnej Polsce (nie zachował się). Jest tu też grób pilotów „Karasia” 21 eskadry bombowej. Samolot został zestrzelony we wrześniu 1939 w nierównej walce z dwoma Messerschmittami. Jeden z lotników wyskoczył z płonącego samolotu ale spadochron się nie otworzył. Pozostali spadli na ziemię wraz z maszyną. W 1977 postawiono pomnik poświęcony ich pamięci.

Zobacz więcej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostro%C5%82%C4%99ka_%28powiat_gr%C3%B3jecki%29

http://www.stero.pl/tag/tadeusz-kosciuszko#ostroleka

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...