Wieś Czersk

Czersk
51°57'31"N 21°13'54"E (51.958681, 21.231917)
114 m n. p. m.

Pradawna osada na krawędzi doliny Wisły, na południowy wschód od Góry Kalwarii.

Wzgórze zamkowe w Czersku zamieszkiwano już przed dwoma tysiącami lat. Miejsce to wyróżniało się doskonałym obronnym położeniem na wysokim cyplu nad rzeką, która w tamtych czasach płynęła pod samą skarpą. W połowie XIII w. Czersk to był najważniejszy ośrodek polityczny i kościelny Mazowsza. Przed 1252 r. przeniesiono tu z Grójca siedzibę archidiakonatu, a kaplica grodowa zyskała prawo kolegiaty. Prawa miejskie Czersk miał już przed 1350 r. Utracił je dopiero w 1869 r. Nadal jest tu czytelny układ urbanistyczny z rynkiem pośrodku. Miasto było siedzibą kasztelanii, a następnie stolicą udzielnego Księstwa Czerskiego. Ulica zbiegająca wąwozem w dolinę to pozostałość po Wielkim Gościńcu, który prowadził do przeprawy na Wiśle. Trakt ten był istotnym szlakiem handlowym.

Najważniejszą przyczyną upadku grodu było odsunięcie się rzeki od skarpy. Książę Janusz I przeniósł stolicę na lepsze miejsce, do Warszawy. Dzisiaj Wisła płynie 2,5 km od Czerska. Po starej Wiśle pozostało jezioro zakolowe – Czerskie.

Zamek książąt mazowieckich to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych na Mazowszu.

Kościół parafialny zbudowano w 1806 r., wieżę dorobiono w 1868 r., a wszystko przebudował Konstanty Wojciechowski w 1900 r. w stylu neobarokowym.

Dojazd: Do Czerska 39 km z Warszawy, 3 km z Góry Kalwarii. Parkować można w rynku, na piechotę 3 minuty na zamek. Od kilkunastu lat nie ma dogodnych dla turysty połączeń autobusowych do Czerska. Trzeba iść z Góry Kalwarii na piechotę 3,5 km, a tam jeżdżą autobusy z Metra Wilanowska, w tym ZTM.

Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czersk_%28wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie%29

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Geoportal

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...