Pradawna osada na krawędzi doliny Wisły, na południowy wschód od Góry Kalwarii.
Wzgórze zamkowe w Czersku zamieszkiwano już przed dwoma tysiącami lat. Miejsce to wyróżniało się doskonałym obronnym położeniem na wysokim cyplu nad rzeką, która w tamtych czasach płynęła pod samą skarpą. W połowie XIII w. Czersk to był najważniejszy ośrodek polityczny i kościelny Mazowsza. Przed 1252 r. przeniesiono tu z Grójca siedzibę archidiakonatu, a kaplica grodowa zyskała prawo kolegiaty. Prawa miejskie Czersk miał już przed 1350 r. Utracił je dopiero w 1869 r. Nadal jest tu czytelny układ urbanistyczny z rynkiem pośrodku. Miasto było siedzibą kasztelanii, a następnie stolicą udzielnego Księstwa Czerskiego. Ulica zbiegająca wąwozem w dolinę to pozostałość po Wielkim Gościńcu, który prowadził do przeprawy na Wiśle. Trakt ten był istotnym szlakiem handlowym.
Najważniejszą przyczyną upadku grodu było odsunięcie się rzeki od skarpy. Książę Janusz I przeniósł stolicę na lepsze miejsce, do Warszawy. Dzisiaj Wisła płynie 2,5 km od Czerska. Po starej Wiśle pozostało jezioro zakolowe – Czerskie.
Zamek książąt mazowieckich to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych na Mazowszu.
Kościół parafialny zbudowano w 1806 r., wieżę dorobiono w 1868 r., a wszystko przebudował Konstanty Wojciechowski w 1900 r. w stylu neobarokowym.
Dojazd: Do Czerska 39 km z Warszawy, 3 km z Góry Kalwarii. Parkować można w rynku, na piechotę 3 minuty na zamek. Od kilkunastu lat nie ma dogodnych dla turysty połączeń autobusowych do Czerska. Trzeba iść z Góry Kalwarii na piechotę 3,5 km, a tam jeżdżą autobusy z Metra Wilanowska, w tym ZTM.
Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czersk_%28wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie%29